Ponad 85 proc. dzieci w wieku szkolnym (6-ciu lat) ma zepsute zęby, jak wynika z danych zgromadzonych w latach 2008-2012 w ramach Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej. Można więc mówić już o epidemii próchnicy wśród najmłodszych Polaków. Winą za taki stan rzeczy w większości przypadków należy obarczyć rodziców, którzy nie przekazują swoim pociechom zdrowych nawyków w dbaniu o higienę jamy ustnej.
Zły stan uzębienia u dzieci
Rzecznik Praw Dziecka w rozmowie z TVN24.pl w 2015 roku, w lipcu podkreślał, że sytuacja w zakresie zdrowia jamy ustnej w Polsce może się tylko pogarszać. Brakuje profilaktyki stomatologicznej, a wielu ludzi życie w nieświadomości tego, jak ważna jest higiena zębów, także, a może przede wszystkim, u dzieci. Jeśli już od najwcześniejszego dzieciństwa nie przekażemy naszym pociechom zwyczaju mycia zębów, szczotkowania ich co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, trudno, aby nauczyły się tego będąc osobami dorosłymi.
Złe nawyki z dzieciństwa pozostają i dziecko wkraczając w dorosłość będzie unikało mycia zębów. Jest to dużym błędem, zwłaszcza, że poświęcając zaledwie kilak minut dziennie na mycie zębów można skutecznie przeciwdziałać próchnicy oraz innym chorobom zębów i dziąseł.
Jak przekazać dziecku dobre nawyki?
Przede wszystkim, warto wraz z dzieckiem myć zęby każdego ranka i każdego wieczora. Do tego celu można wykorzystywać pastę Ajona, która zalecana jest również najmłodszym użytkownikom, ponieważ nie zawiera fluoru, który w nadmiarze może szkodzić dzieciom. Poza tym, można kupić dziecku kolorową szczoteczkę z ulubioną postacią z bajki – manualną lub elektryczną. Wybór szczoteczek na polskim rynku jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Mycie zębów pozwoli nie tylko uniknąć próchnicy, ale i zbuduje podstawę dla silnych, stałych zębów, które w wieku lat kilku lub kilkunastu u dziecka zastąpią wszystkie zęby mleczne. Dzieci muszą mieć dobry wzorzec w rodzicach, dzięki czemu będą ich naśladować także jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Poza tym, dziecko należy zabierać na kontrolne wizyty u stomatologa. Już 3-letni szkrab może przyjść na pierwszą wizytę, a rodzic będzie mógł sprawdzić, w jakiej kondycji są jego zęby.
Dodaj komentarz