Jak zapobiegać tworzeniu kamienia nazębnego?

Wygląd naszych zębów i ich kondycja zdrowotna zależy od tego, jak podejdziemy do codziennej higieny jamy ustnej. Jeśli nie będziemy codziennie szczotkować zębów dobrą pastą, przy użyciu właściwej szczoteczki, nasze zęby zaczną się psuć, a na płytce nazębnej powstanie próchnica, która jest trudna do wyleczenia. Poważnym problemem dla pacjentów gabinetów stomatologicznych jest kamień nazębny, która osadza się na powierzchni zębów i powoduje, że wyglądają one nieestetycznie. Czym jest kamień nazębny i jak można zapobiegać jego tworzeniu się na zębach?

Kamień nazębny

W zasadzie każda osoba jest narażona na osadzanie się kamienia nazębnego, ale jeśli dba o higienę jamy ustnej, nie pije kawy i nie pali, ma możliwość zmniejszenia stopnia osadzania się kamienia nazębnego. Niektóre osoby usuwają kamień nazębny w gabinetach dentystycznych nawet raz na miesiąc lub dwa miesiące. Innym wystarczy w zupełności coroczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie higienistki u dentysty.

Jak zapobiec kamieniu nazębnemu?

Wystarczy dobra higiena jamy ustnej oraz stosowanie się do kilku prostych zasad żywieniowych, aby uniknąć nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego. Przede wszystkim, powinniśmy wybrać dla siebie odpowiednią pastę, która będzie usuwała do 100% bakterii rozwijających się w jamie ustnej i będzie zdolna do wybielenia zębów. Taką pastą jest Ajona, która nie zawiera fluoru, który mógłby negatywnie oddziaływać w nadmiernych ilościach nie tylko na nasze zęby, ale na cały nasz organizm. Pastą Ajona należy szczotkować zęby po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, skorzystajmy szybko z płynu do płukania ust, ale nie rezygnujmy z porannego i wieczornego szczotkowania zębów.

Jeśli chcemy chronić nasze zęby przed kamieniem, powinniśmy ograniczyć spożywanie produktów powodujących farbowanie zębów. Kawa, mocna herbata, czy czerwone wino nie są najlepsze dla naszych zębów. Kategorycznie też powinniśmy rzucić palenie, ponieważ jest to czynniki przyspieszający tempo osadzania się kamienia na zębach. Dlatego też palacze mają zwykle żółte, brzydkie zęby.

Niekorzystnie na nasze zęby oddziałują napoje energetyczne, które umożliwiają łatwiejsze osadzanie się kamienia nazębnego. W miarę możliwości powinniśmy ograniczyć ich spożywanie, albo w ogóle z nich zrezygnować.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*