Jak zbudowane są zęby?

250px-Tooth_Section_numbered-2.svgDbamy o zęby już od chwili, kiedy w jamie ustnej dziecka pojawiają się pierwsze mleczaki. Później, już samodzielnie maluch zaczyna szczotkować zęby stałe, wykorzystując do tego celu odpowiednie szczoteczki do zębów – manualne lub elektryczne. Do tego należy stosować odpowiednią pastę do zębów, która będzie zapewniała szybkie usuwanie wszystkich chorobotwórczych bakterii znajdujących się w jamie ustnej człowieka. Świetnie w tym charakterze sprawdzi się pasta Ajona, niezawierająca fluoru, która nie doprowadzi do nadmiernego stężenia tego pierwiastka w ludzkim organizmie, bowiem taka sytuacja okazuje się być niebezpieczna, zwłaszcza dla dziecka.

Wiedząc już, jak i czym czyścić zęby, warto sprawdzić, o co tak właściwie dbamy? Z czego zbudowane są nasze zęby i jaka ich część najbardziej narażona jest na próchnicę lub inne, podobne choroby?

Podstawowa funkcja zębów

Człowiek wyposażony jest w zęby, które są niezbędne do siekania i rozdrabniania pokarmu. Bez nich może przyjmować tylko potrawy płynne lub mocno rozdrobnione, niewymagające w ogóle gryzienia, a jedynie przełykania przygotowanego płynu czy papki. Niegdyś zęby były u człowieka silniejsze, ponieważ musiały podołać innym funkcjom, np. przeżuwaniu suszonego mięsa.

Zęby umocowane są w dwóch rzędach – w żuchwie i szczęce. Różnią się między sobą budową, przez co każdy ząb jest inny. Widoczna część zęba jest nazywana koroną, a dolna, osadzona w dziąśle nazywana jest korzeniem.

Budowa zęba

Każda korona pojedynczego zęba pokryta jest twardą tkanką – szkliwem. Jest to najsolidniejsza tkanka w całym organizmie człowieka. Jej zadaniem jest ochrona zęba aż do korzenia. Tuż pod szkliwem znajdziemy zębinę, czyli substancję twardą, ochraniającą naczynia krwionośne i nerwy obecne w zębach. Zębina okala korzeń zęba, choć w tej części pokryta jest cementem, czyli substancją łączącą korzeń z kością. We wnętrzu zęba znajdują się naczynia krwionośne i nerwy, których zakończenia tkwią w miękkiej tkance, nazywanej miazgą zęba.

Każdy ząb osadzony jest w dziąśle, a właściwie w zębodołach. Powiązany jest on z nim dzięki licznym i bardzo delikatnym włóknom.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*