Jak zlikwidować diastemę?

Diastema, czyli przerwa pomiędzy zębami, najczęściej pomiędzy dwoma górnymi jedynkami, jest źródłem kompleksów dla wielu osób, zwłaszcza pań. Choć znanych jest wiele kobiet ze światowego show biznesu, które z diastemy uczyniły swój znak rozpoznawczy. Wystarczy wspomnieć o Brigitte Bardot, Madonnie czy o modelce Georgii May Jagger. Panowie również miewają taki defekt urodowy – np. polski aktor, Tomasz Karolak. Diastema może być seksowna, ale dla wielu z nas będzie źródłem kompleksów. Na szczęście, przerwę pomiędzy zębami można usunąć, nawet podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. W jaki sposób?

Jak szybko usunąć diastemę?

Przerwę pomiędzy zębami nie trzeba już po prostu zaakceptować. Jeśli źle się z nią czujemy i unikamy uśmiechu, aby nikomu nie pokazywać swoich zębów, powinniśmy pomyśleć o prostym zabiegu dentystycznym, mającym na celu usunięcie diastemy. Można oczywiście przeprowadzić kompleksowe leczenie ortodontyczne, ale to wymaga czasu i jest znacznie bardziej kłopotliwe dla samego pacjenta.

Doskonały efekt estetyczny można otrzymać z wykorzystaniem światło utwardzanych żywic kompozytowych, których kolor dopasowywany jest do odcienia zębów. Dentysta nakłada kompozyt na szkliwo zębów pacjenta. Zabieg trwa około 30 minut dla jednego zęba. Jest to rozwiązanie szybkie i skuteczne. Przypomina to wypełnienie ubytku w zębach zwykłą plombą.

Inne sposoby likwidacji przerwy pomiędzy zębami

Nawet jeśli będziemy skrupulatnie dbać o nasze zęby na co dzień, stosować dobrą pastę do zębów, np. Ajonę, nie pomoże nam to w zlikwidowaniu przerwy pomiędzy zębami. Do tego konieczne jest podjęcie leczenia albo dentystycznego albo ortodontycznego. Aparat stały lub kompozyt światło utwardzany to tylko dwa ze sposobów likwidacji diastemy. Można rozwiązać taki problem poprzez założenie licówek, czyli cienkich na około 0,5 mm porcelanowych płytek, które przykleja się na zęby ze zmodyfikowanym szkliwem. Warto wcześniej skorzystać z wybielania zębów. Licówki są szczególnie polecane w przypadku dużej odległości pomiędzy zębami.

W przypadku najmłodszych pacjentów nie warto likwidować diastemy, zwłaszcza gdy dziecko ma jeszcze mleczne zęby. Nie wiadomo bowiem, czy przerwa będzie istniała nadal po wymianie zębów na uzębienie stałe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*