Wydawać by się mogło, że dzięki szczotkowaniu dwa razy dziennie zębów odpowiednio dbamy o całą jamę ustną, a w szczególności o kondycję naszego uzębienia. Niestety, takie działanie jest zbyt mało intensywne dla usunięcia wszystkich bakterii bytujących w naszej jamie ustnej. Wielu z nas kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele różnego rodzaju bakterii zamieszkuje nasze usta. Pamiętajmy, że bakterie nie rozwijają się tylko na zębach, ale również na dziąsłach, a przede wszystkim na języku, który jest bardzo często pomijany przy szczotkowaniu jamy ustnej.
Nie wszystkie bakterie są groźne!
Pacjenci gabinetów dentystycznych słysząc o tym, że w ich jamie ustnej rozwijają się bakterie, niejednokrotnie są całkowicie zdezorientowani. Sądzą, że bakterie szybko spowodują próchnicę i ubytki w zębach, a w ostatecznym rozrachunku – ich wypadanie. Niemniej jednak, mikroorganizmy zamieszkujące naszą jamę ustną, zazwyczaj nie są wcale groźne dla naszego zdrowia. Szacuje się, że w naszych ustach żyje około 700 gatunków mikroorganizmów, w tym 600 gatunków bakterii. Pozostałe to grzyby i pierwotniaki. To prawda jednak, że część z tych bakterii może powodować liczne choroby zębów i dziąseł. Jak zatem skutecznie walczyć ze „złymi” bakteriami w jamie ustnej?
Groźne bakterie
Jeśli zaburzona zostanie równowaga flory bakteriologicznej w naszej jamie ustnej, bakterie rzeczywiście stają się groźne dla naszych zębów i dziąseł. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku nadmiernego namnażania się bakterii przy braku zachowywania elementarnych zasad higieny zębów. Musimy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym zjedzonym posiłku. Używając pasty Ajona, skutecznie walczącej z bakteriami w ustach, będziemy mieli pewność, że płytka nazębna nie będzie narastała, a bakterie nie będą się na niej rozwijać.
Co wywołują bakterie?
Jeśli nie usuwamy z naszej jamy ustnej resztek pokarmu i groźnych bakterii, z użyciem pasty Ajona, to musimy liczyć się między innymi z powstaniem nieprzyjemnego zapachu z ust. Jest on wywoływany przez beztlenowe bakterie Gram-ujemne, rozwijające się w jamie ustnej. Oprócz tego, bakterie mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy, bowiem bakterie rozkładają cukry, tworząc w jamie ustnej kwaśnie środowisko, powodujące psucie szkliwa zębów. Również dziąsła narażone są na szkodliwe działanie namnażających się w jamie ustnej bakterii.
Dodaj komentarz