Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością bardzo uciążliwą, która może pojawić się u każdego z nas. Są jednak pacjenci, którzy znacznie bardziej będą narażeni na nadwrażliwości niż inni. Także nieprawidłowa higiena jamy ustnej i niezdrowy tryb życia może powodować powstawanie tego bolesnego w skutkach problemu z uzębieniem.
Czym właściwie jest nadwrażliwość?
Każda osoba, która cierpiała lub cierpi na nadwrażliwość zębów, opisuje tę przypadłość jako dolegliwości bólowe, które mają zróżnicowany stopień intensywności i pojawiają się w odpowiedzi na kontakt zębów z pokarmami zimnymi lub gorącymi. Najczęściej bóle odczuwane są nagle, podczas spożywania także kwaśnych pokarmów, a niekiedy nawet przy zaczerpnięciu głębokiego oddechu, w momencie gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza.
Nadwrażliwość może dotyczyć pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych. Nie jest to regułą, choć problem pogłębia się najczęściej, jeśli w zębach występuje próchnica, istnieje recesja przyzębia czy osłabione szkliwo.
Dlaczego odczuwamy nadwrażliwość?
Nie można wskazać jednej przyczyny nadwrażliwości zębów u pacjentów. U każdego powód powstania problemu może być zupełnie inny. Wśród możliwych przyczyn nadwrażliwości wymienia się mikrouszkodzenia w strukturze zęba, choroby dziąseł, bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, a nawet zbyt intensywne szczotkowanie zębów za pomocą zbyt twardej szczoteczki i przy użyciu past o właściwościach silnie ścierających i wybielających. Lepiej sięgnąć po skuteczną w działaniu, ale bezpieczną pastę Ajona.
Czasem nadwrażliwość wynika z palenia papierosów, z przebytych zabiegów stomatologicznych, takich jak skaling czy piaskowanie oraz ze spożywania produktów szybko trawiących szkliwo – zalicza się do nich owoce cytrusowe, coca-colę i witaminę C.
Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Przy nadwrażliwości zębów warto sięgnąć po bardziej miękką szczoteczkę i czyścić zęby okrężnymi ruchami. Należy pamiętać, że po spożyciu owoców cytrusowych nie powinniśmy myć zębów przez około godzinę. Może to bowiem doprowadzić do ścierania szkliwa i do nadwrażliwości.
Dodaj komentarz