Jakie są najskuteczniejsze techniki czyszczenia zębów?

szczoteczkiWłaściwa higiena jamy ustnej wymaga co najmniej dwukrotnego w ciągu dnia czyszczenia jamy ustnej przy zastosowaniu szczoteczki z odpowiednim włosiem oraz pasty, która w krótkim czasie zabija wszystkie potencjalnie chorobotwórcze drobnoustroje. Taką pastą jest pasta Ajona, która polecana jest nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci czy kobiet w ciąży. Ważne jest nie tylko to, czym czyścimy zęby, ale jak to robimy?

Szczotkowanie zębów to sztuka

Od dziecka nasi rodzice wpajali nam niewątpliwie, jak czyścić zęby. Dziś robimy podobnie ze swoimi pociechami, ale czy wiemy rzeczywiście, jak szczotkować zęby, aby uniknąć chorób zębów i dziąseł, przede wszystkim próchnicy i paradontozy? Już niekoniecznie. Często szczotkujemy jamę ustną w sposób nieprawidłowy, kompletnie nie zdając sobie z tego faktu sprawy. W efekcie na naszych zębach i dziąsłach czy na języku osadza się płytka bakteryjna i wszelkiego rodzaju osady, a pomiędzy zębami pozostają resztki jedzenia, stanowiące doskonałą pożywkę dla bakterii.

Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej, w której mycie zębów zajmuje czołowe miejsce, powinna być wynikiem konsultacji ze specjalistą stomatologiem. Pomoże on nam dobrać szczoteczkę i pastę do zębów oraz pokaże, jak czyścić zęby, aby w ciągu tych 2-3 minut zadbać w sposób kompleksowy o całą jamę ustną.

Metody szczotkowania zębów

Istnieje kilka metod szczotkowania zębów i całej jamy ustnej. Pierwszą z nich jest metoda wibrująca, nazywana również metodą Bass, w której szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów. Włókna szczoteczki powinny być skierowane w kierunku korzeni, a rączką powinniśmy wykonywać niewielkie poziome ruchy drgająco-wibrujące. Pozwoli to na skuteczne pozbycie się płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych.

Metoda roll, czyli obrotowo-wymiatająca polega na ustawieniu szczoteczki ponownie pod kątem 45 stopni i przesuwanie nią po dziąsłach i koronach, w sposób obrotowo-wymiatający. Polecana jest ona dla osób cierpiących na choroby przyzębia.

Metoda Charters także polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku płaszczyzny zgryzowej, aby włosie częściowo zachodziło na dziąsło. W taki sposób wykonujemy ruchy obrotowe, aby uciskać delikatnie dziąsła.
Metoda masująco-oczyszczająca będzie najlepsza dla osób z odsłoniętymi korzeniami zębowymi. Polega ona na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem 45 stopni, z włoskami skierowanymi do korzeni i przesuwaniu szczoteczki w kierunku powierzchni żujących oraz lekkim drganiu poprzecznie-wibrującym.

Istnieje jeszcze metoda okrężna, gdy szczoteczkę ustawiamy pod kątem prostym do dziąsła i wykonujemy okrężne ruchu obrotowe. Nie usuniemy jednak tak płytki nazębnej z powierzchni stycznych zębów.

Metody pionowa i pozioma powinny być stosowane w sposób uzupełniający. Przy metodzie pionowej szczoteczkę kierujemy pionowo do powierzchni językowych zębów przednich i wymiatamy zabrudzenia, a w metodzie poziomej ustawiamy szczoteczkę na powierzchniach żujących zębów i wykonujemy ruchy w płaszczyźnie poziomej.