Jakie są wady i zalety noszenia aparatów ortodontycznych ruchomych?

aparat ruchomyKrzywy zgryz, nieprawidłowo ustawione zęby o szczęki względem siebie, są powodem, dla którego zalecane będzie leczenie ortodontyczne. Można je przeprowadzić między innymi z wykorzystaniem ruchomego aparatu ortodontycznego. Czy jest to dobry pomysł? Czy nie lepiej od razu zastosować u pacjenta aparat stały?

Do czego został stworzony aparat ruchomy?

Najczęściej ruchome aparaty ortodontyczne znajdują zastosowanie w przypadku dzieci i nastolatków. Pacjenci w wieku od 4 do 14 lat mogą używać ruchomych aparatów w okresie przed wyrżnięciem zębów stałych. Celem leczenia jest fizjologiczne zwarcie pomiędzy dolną i górną szczęką oraz wyrównanie ustawienia poszczególnych zębów w łukach zębowych.

Rodzaj wady zgryzu i wiek pacjenta decyduje o tym, jaki aparat ortodontyczny zaleci lekarz. Aparat ruchomy, zdejmowany koryguje mniejsze wady zgryzu i jest mniej inwazyjny. Nosi się go przez kilkanaście godzin na dobę i to pacjent decyduje, kiedy i z jaką intensywnością będzie z niego korzystał. Im częściej aparat znajdzie się w jego jamie ustnej, tym lepiej.

Na ogół aparat ruchomy jest konstruowany z akrylowej płytki i drucianych prętów, dopasowanych do szczęki czy żuchwy pacjenta. Może być ponadto wyposażony w elementy dodatkowe – śruby i sprężyny, które skorygują wady zgryzu w jamie ustnej pacjenta.

Wady i zalety takiego rozwiązania

Niewątpliwą zaletą aparatów zdejmowanych jest to, że w każdej chwili można się ich pozbyć i nie wpływają zasadniczo na wygląd pacjenta. Może on w łatwy, komfortowy dla siebie sposób utrzymywać odpowiednią higienę w obrębie jamy ustnej. Wystarczy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem przy zastosowaniu dobrej pasty, takiej jak Ajona, aby usuną wszystkie chorobotwórcze mikroorganizmy z jamy ustnej, jakie mogłyby wywołać próchnicę.
Do plusów aparatów ruchomych zalicza się także i to, że wywołują niewielki ból w trakcie ich noszenia. Dają też fizjologiczną tolerancję generowanych sił, co zapobiega występowaniu destrukcyjnej resorpcji korzeni.

Niestety, ale aparaty ruchome nie są pozbawione również wad. Wydłużają czas leczenia, zwłaszcza jeśli nie przestrzega się zaleceń ortodonty. Mona doprowadzić tym samym do braku skuteczności leczenia. Aparatu nie można nosić przy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. W początkowym okresie noszenia aparatu zdejmowanego występuje ryzyko nieprawidłowej wymowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*