Jakim urazom mogą ulec nasze zęby?

dental-hygiene-156103_1280Zęby człowieka codziennie narażone są na szereg urazów i negatywnych czynników zewnętrznych, które mogą powodować ich niszczenie. Próchnica i choroby zębów wywołują ubytki w zębach, które wymagają natychmiastowej interwencji dentysty. Możemy takim sytuacjom przeciwdziałać, codziennie myjąc zęby dobrą pastą – na przykład pastą Ajona, która skutecznie i szybko usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie znajdujące się w naszej jamie ustnej. Koniecznie musimy również zgłaszać się mniej więcej co 6 miesięcy na wizyty kontrolne u dentystów. Dzięki temu unikniemy próchnicy i bolesnego leczenia kanałowego zębów. Są jednak sytuacje, w których zęby ulegają uszkodzeniu pomimo podejmowanych przez pacjenta zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktyki w gabinecie dentystycznym. Mowa tu o mechanicznych urazach zębów.

Grupa ryzyka

Najczęściej urazy zębów zdarzają się dzieciom, niezależnie od tego, czy mają zęby stałe czy jeszcze komplet zębów mlecznych, przed ich wymianą na zęby stałe. Wiek rozwojowy jest takim, w którym dzieci są bardzo aktywne i podczas gier, zabaw czy uprawiania różnych dyscyplin sportowych, mogą uszkodzić swoje zęby.

W późniejszym etapie życia urazy mechaniczne zębów są na ogół wynikiem nieszczęśliwych wypadków, kolizji komunikacyjnych czy pobicia.

Które zęby najczęściej ulegają urazom?

Najbardziej narażone na uszkodzenia są zęby górne siekacze, czyli jedynki. Wyrzynają się one jako pierwsze zęby i wystają podpierając wargę górną. Uderzenie w twarz może je szybko i stosunkowo łatwo uszkodzić. Zęby przednie są dodatkowo bardziej narażone na złamanie z uwagi na ich kanalikową budowę od innych zębów. Na pewnym, wczesnym etapie rozwoju uzębienia taka budowa nie jest jeszcze dostatecznie silna i stabilna. Ząb przypomina gąbkę z kanalikami, które stopniowo się zwężają. Struktura anatomiczna zębów osób w wieku 7-12 lat jest najmniej odporna na urazy mechaniczne.

Urazy zębów można podzielić, ze względu na stopień ich zaawansowania, na klasy wg Ellisa:
• Klasa I – złamanie korony zęba w obrębie szkliwa,
• Klasa II – złamanie korony w obrębie szkliwa i zębiny,
• Klasa III – złamanie korony zęba z obnażeniem miazgi,
• Klasa IV – uraz prowadzący do utraty żywotności miazgi, ze złamaniem korony zęba lub bez złamania,
• Klasa V – całkowite zwichnięcie zęba,
• Klasa IV – złamanie korzenia zęba,
• Klasa VII – zwichnięcie częściowe zęba,
• Klasa VIII – złamanie korony w okolicy szyjki zęba,
• Klasa IX – uszkodzenie zębów mlecznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*