Kalendarz wypadania zębów mlecznych

Baby_teeth_in_human_infantRodzice niemowląt ze zniecierpliwieniem czekają na moment, w którym w buzi dziecka zauważą pierwszy ząbek. Czasem ma to miejsce już w 4-5 miesiącu życia dziecka, a są i takie niemowlęta, które mają bezzębne dziąsła nawet do ukończenia roku. Każde dziecko jest inne i w innym tempie wyrzynają się u niego zęby. Trzeba podkreślić, że podobnie jest z terminem, w którym zęby mleczne zaczynają dziecku wypadać. Jakie są ramy czasowe utraty mleczaków przez dziecko?

Ząbki mleczne do przedszkola

Właściwie dziecko w wieku lat 3., które jest gotowe na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, ma już wszystkie 20 zębów mlecznych. Mają one charakterystyczne falowane brzegi, jaśniejszą barwę i mniejszy rozmiar niż zęby stałe.

Uwaga! Bardzo ważne jest to, aby solidnie dbać o zęby mleczne i od wczesnego dzieciństwa wpajać dziecku zasady odpowiedniej higieny jamy ustnej. Trzeba czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, najlepiej z użyciem dobrej pasty takiej jak Ajona. Dzięki temu zęby mleczne będą w doskonałej kondycji i nie będzie wymagane ich leczenie w gabinecie stomatologicznym. Kondycja zębów mlecznych ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie zębów stałych, które zastąpią mleczne uzębienie małego pacjenta.

Kiedy wyrastają zęby stałe?

W okolicach 5-6 roku życia dziecka przychodzi pora na wypadanie pierwszych zębów mlecznych, choć są i takie dzieci, które tracą mleczaki już po 4. urodzinach. Dziecko musi mieć świadomość tego, że jego ząbki mogą zacząć się chwiać i wypadać. Wypadaniu zębów mlecznych może towarzyszyć niewielkie krwawienie, dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe.

Najczęściej wypadają w pierwszej kolejności te zęby, które wyrosły dziecku najwcześniej, a więc dolne „jedynki” i górne „jedynki”. Później wypadają górne i dolne dwójki i tak dalej, choć nie ma w tym reguły. Może najpierw wypaść dwójka, podczas gdy wszystkie jedynki mleczne będą jeszcze tkwiły na swoich dotychczasowych miejscach. Kiedy zęby stałe zaczynają wypychać ku górze zęby mleczne, te stopniowo tracą korzenie i samoczynnie wypadają. Trudno jest określić sztywny, uniwersalny dla wszystkich dzieci, kalendarz wypadania zębów mlecznych.