Nasze zęby przez całe życie są narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. W wyniku tego psują się, zmieniają barwę i wypadają. Mogą też wywoływać przykre dolegliwości bólowe. Takie zjawiska można minimalizować czyszcząc zęby dwa razy dziennie, przy użyciu dobrej pasty, np. Ajona, a dodatkowo uczęszczając na regularne wizyty do gabinetu dentystycznego. Stomatolog zaleci pacjentowi odpowiednie zabiegi, które automatycznie powinny zostać przez niego wykonane. Problem w tym, że pacjenci często nie stosują się do takich zaleceń. Nie dbają na przykład o regularne usuwanie kamienia nazębnego. Wbrew pozorom, jego odkładanie się na zębach nie powoduje jedynie problemów natury estetycznej i nie jest to trywialny problem.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia WHO wydała zalecenie, wedle którego kamień nazębny powinien być usuwany regularnie u pacjentów – 2 razy do roku. W rzeczywistości istnieje szerokie grono Polaków, którzy w ogóle nie widzą takiej konieczności, albo nie zdają sobie sprawy z tego, że kamień należy usuwać w gabinetach dentystycznych.
W efekcie, ocenia się, że aż 7 na 10 Polaków cierpi na różnorodne choroby przyzębia, których bezpośrednią przyczyną może być kamień zalegający nad dziąsłem i pod nim. Zmineralizowana płytka nazębna, którą w rzeczywistości jest kamień, złożona jest z twardych substancji, stanowiących pożywkę dla kilkaset gatunków bakterii chorobotwórczych. Powodują one wiele nieprzyjemnych dolegliwości, między innymi są przyczyną nieświeżego oddechu, próchnicy i wielu innych, poważnych chorób. Co ciekawe, nieoczyszczane z kamienia nazębnego zęby mogą pośrednio przyczynić się do wystąpienia chorób serca, nerek i mózgu.
Kamień nazębny niszczy mocowanie zębów w tkankach przyzębia, prowadząc do ich wypadania i paradontozy.
Jak walczyć z kamieniem nazębnym?
Po każdym szczotkowaniu zębów na ich powierzchni może pozostać względnie miękki, białożółty nalot, przekształcający się z czasem w płytkę nazębną. Ona z kolei ulega mineralizacji, twardnieje i zamienia się w kamień nazębny, który trudno usunąć. Wraz z nim pojawiają się bakterie, powodujące stany zapalne zębów i dziąseł. Z tego względu trzeba regularnie, mechanicznie usuwać kamień nazębny w gabinetach dentystycznych. Podstawą profilaktyki pozostaje przy tym codzienne, dokładne szczotkowanie zębów.
Dodaj komentarz