Kiedy dentysta może podjąć decyzję o leczeniu kanałowym?

orthodontist-287285_1280Leczenie kanałowe nie jest niczym przyjemnym, a dla wielu pacjentów skutecznie odstrasza od regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Niemniej w wielu przypadkach jest jedynym sposobem na uratowanie zęba. Kiedy dentysta podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym?

Na czym to polega?

Leczenie kanałowe, profesjonalnie nazywane metodą endodontyczną leczenia zębów, pozwala na uratowanie zęba pacjenta nawet w przypadku mocno rozwiniętej próchnicy. Bakterie próchnicy atakują szkliwo zębów, a jeśli pokonają tą barierę, zaczynają niszczyć miazgę zęba, czyli tkankę silnie ukrwioną i unerwioną. Jej uszkodzenie powoduje silny ból zęba, dlatego na ogół bolący ząb będzie kwalifikował się do leczenia endodontycznego.

W pierwszej fazie leczenia kanałowego miazga zęba jest usuwana z komory i kanałów korzeniowych. Później oczyszcza się je, a jeśli lekarz uzna już, że ząb jest wolny od zakażenia, wypełnia kanały i komorę zębową materiałem zapobiegającym ponownej infekcji spowodowanej działalnością bakterii.

Leczenie kanałowe jest niezbędne

Stomatolog może podjąć decyzję o konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego, jeśli miazga zęba pacjenta jest chora lub uszkodzona. Najczęściej winne są temu bakterie z głębokich ubytków zębowych, które wywołują zakażenie miazgi. Także rozwinięta próchnica jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Kolejnym powodem leczenia kanałowego może być uraz zęba, który prowadzi do przerwania naczyń krwionośnych i zniszczenia nerwów. Złamany lub pęknięty ząb jest łatwym celem dla bakterii, które występują w naturalnej florze w jamie ustnej. Leczenie endodontyczne bywa niezbędne w przypadku chorób miazgi wywołanych mechanicznymi przeciążeniami zębów, w wyniku wad zgryzu czy noszenia źle dopasowanej protezy zębowej.

Wszystkie powyższe sytuacje prowadzą zwykle do silnego, trudnego do zniesienia, bólu zęba lub powolnego pogorszania się stanu uzębienia, ale przebiegającego bez dolegliwości bólowych. Jeśli w porę pacjent nie zgłosi się do gabinetu dentystycznego i nie rozpocznie się leczenie endodontyczne, wówczas zęba może się już nie udać uratować.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*