Wyrwanie zęba, które profesjonalnie nazywane jest ekstrakcją, powinno być dla dentysty ostatecznością. Niestety, często zęby są wyrywane pacjentom na życzenie, ponieważ ci obawiają się bólu podczas leczenia kanałowego i odbudowy zęba. Rzeczywiście niejednokrotnie bywa tak, że zęba nie da się już uratować i aby pacjent nie cierpiał na chroniczne bóle, trzeba usunąć powód dolegliwości – zepsutego zęba. Kiedy ekstrakcja jest konieczna?
Całkowicie zepsute zęby
Próchnica jest najbardziej powszechną chorobą atakującą nasze zęby. Co ciekawe, już małe dzieci muszą walczyć z próchnicą. Zęby mleczne nawet szybciej niż zęby stałe są niszczone przez chorobotwórcze bakterie wywołujące próchnicę. Można się przed nimi skutecznie chronić, czyszcząc zęby co najmniej dwa razy dziennie, albo najlepiej po każdym dużym posiłku, z zastosowaniem szybko działającej pasty do zębów. Taką pastą jest między innymi Ajona, która nawet przy krótkotrwałym szczotkowaniu zębów jest w stanie usunąć do 100 proc. chorobotwórczych bakterii powodujących próchnicę.
Jeśli próchnica nie będzie w porę leczona, a pacjent nie będzie stosował profilaktyki w tym kierunku, ząb może zostać całkowicie zniszczony. Ubytek próchniczy może być tak rozległy, że nawet leczenie kanałowe i uzupełnienie protetyczne nic nie da. Na bardzo zniszczonym zębie nie można wykonać wkładu koronowo-korzeniowego ani koronki. Pozostaje go już tylko wyrwać i zastąpić na przykład implantem.
Kiedy usuwa się zęby?
Ekstrakcja zęba jest zalecana i konieczna przy odbudowie protetycznej szczęki lub żuchwy pacjenta, kiedy niektóre pozostałe w nich zęby utrudniają lub uniemożliwiają wykonanie takiego zadania. Z taką praktyką często możemy mieć do czynienia przy przygotowywaniu pacjenta do leczenia ortodontycznego, aby stworzyć miejsce dla przesuwanych stopniowo zębów.
Stomatolog zaleci usunięcie zęba, jeśli jego stan zapalny mógłby doprowadzić do poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Ząb kwalifikuje się do ekstrakcji, jeśli choroby przyzębia spowodowały duże jego rozchwianie lub ząb uległ urazowi mechanicznemu, w wyniku którego doszło do złamania korzeni lub korony, uniemożliwiając stomatologom wykonanie odbudowy protetycznej.
Wyrwanie będzie konieczne przy zębach zatrzymanych i nie do końca wyrżniętych oraz częściowo zatrzymanych. Jest to jedyne rozwiązanie przy zębach wyrzynających się poza łukiem zębowym.
Dodaj komentarz