Kiedy można leczyć zęby pod narkozą?

eye-766166_640Pacjenci cierpiący na dentofobię, czyli lęk przed dentystą, zrobią wszystko, aby tylko uniknąć odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Ratunkiem dla nich oraz dla wszystkich pacjentów, którzy z różnych powodów boją się dentysty, jest leczenie zębów i ich wyrywanie pod narkozą. Kiedy taka procedura będzie miała swoje zastosowanie u stomatologa?

Zabiegi pod narkozą

Leczenie stomatologiczne pod narkozą zalecane jest w przypadku trudnych przypadków i zabiegów, które wymagają sporo czasu i obciążone są ryzykiem bólu dla pacjenta. Poza tym, w znieczuleniu ogólnym można leczyć dzieci, które nie współpracują z lekarzem dentystą, ponieważ są na to za małe.

Narkoza pozwala na całkowite wyłączenie świadomości pacjenta w czasie przeprowadzania całego zabiegu, dlatego nie jest on świadomy, jakie są jego rozmiary. Chory nie jest narażony na stres i ból, choć samo znieczulenie ogólne jest obciążającą metodą znieczulenia dla pacjenta. Należy w pierwszej kolejności rozpatrzyć inne możliwe opcje przeprowadzenia leczenia. Znieczulenie ogólne wiąże się z ryzykiem powikłań i konieczne jest pozostawanie pod nadzorem innej osoby przez minimum dobę po dokonaniu zabiegu i wybudzeniu pacjenta. Przy leczeniu niewielkich ubytków czy też wyrywaniu mocno już rozchwianych zębów, narkoza nie będzie wymagana, a wręcz większość lekarzy nam ją odradzi.

Jedynie w przypadku dzieci, które w wyniku złej higieny jamy ustnej mają zaawansowaną próchnicę, która zagraża ich zdrowiu, można z powodzeniem stosować narkozę, aby doprowadzić ich uzębienie do prawidłowego stanu.

Przeciwwskazania do leczenia

W znieczuleniu ogólnym nie leczy się pacjentów, którzy cierpią na choroby serca i naczyń krwionośnych, mają schorzenia układu krwionośnego, ciężką niewydolność nerek lub wątroby, choroby układu oddechowego i nerwowego, a także po przebytych wstrząsach.

Do względnych przeciwwskazań do leczenia zębów pod narkozą zalicza się chorobę wieńcową, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, ciążę, znaczną otyłość, miesiączkę, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.

Pacjent zawsze powinien dbać o higienę jamy ustnej, niezależnie od tego, czy jego uzębienie wymaga leczenia dentystycznego czy też nie. Najlepiej posługiwać się przy tym odpowiednią szczoteczką do zębów w dobrym stanie oraz właściwą pastą, np. taką jak Ajona.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*