Moda na piękny, równy i krystalicznie biały uśmiech trwa w najlepsze. Chcemy upodabniać się do swoich idoli z pierwszych stron gazet i ze szklanego ekranu. Ich uśmiech zwykle jest jednak wynikiem nie natury, ale pracy dentystów i ortodontów. Dzięki nim zęby stają się bielsze i równiejsze. Każdy z nas może postarać się o poprawę wyglądu swojego uzębienia, chociażby stosując się do elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Zalecane jest przy tym czyszczenie zębów przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona, co najmniej dwa razy dziennie. To jednak nie sprawi, że nasze zęby będą idealnie równe. W tym celu musimy zdecydować się na aparat ortodontyczny. Nie wszyscy będą jednak mogli go założyć. Co może być przeszkodą w leczeniu ortodontycznym?
Dla (prawie) każdego
Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe mogą nosić aparaty ortodontyczne, pozwalające na uzyskanie zdrowych, równych zębów, które będą lśniły w uśmiechu. Warunkiem założenia stałego aparatu jest posiadanie co najmniej sześciu własnych zębów w łuku, tj. od trójki do trójki. Zęby te i dziąsła, w których są one osadzone, powinny być zdrowe. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy więc wyleczyć zęby w gabinecie dentystycznym, usunąć ogniska próchnicy, korzenie i ogniska zapalne, a także oczyścić zęby z osadu i kamienia. Dopiero później ortodonta będzie skłonny do założenia na zęby pacjenta stałego aparatu ortodontycznego.
Głównym zadaniem takiego leczenia jest ustawienie zębów w prawidłowych dla nich pozycjach. Dzięki temu nie tylko będą one estetycznie się prezentować, ale dłużej służyć pacjentowi w niezmienionym stanie. Ponadto, prawidłowy zgryz chroni przed rozwojem paradontozy, grożącej utratą nawet wszystkich zębów z jamy ustnej.
Jak wygląda leczenie?
Założenie aparatu stałego ortodontycznego polega na naklejeniu na każdego zęba zameczka, który jest mocowany do innych za pomocą metalowego łuku. Ortodonta tak dopasowuje i napina łuk , aby działając siłą na korzenie i korony zębów, ustawiał je w odpowiednim położeniu. Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowany i przygotowany dla siebie aparat ortodontyczny. Przed jego wykonaniem dentysta pobiera wycisk z górnej i dolnej szczęki, a na ich podstawie sporządza model górnego i dolnego łuku zębowego, na którym pracuje przy wykonywaniu aparatu.
Dodaj komentarz