Kiedy nie warto podejmować stomatologicznego leczenia zachowawczego?

dentystaZdecydowana większość, jeśli nie wszyscy lekarze wszelkich specjalizacji są zdania, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. W gabinetach stomatologicznych jest podejmowane z tego tytułu leczenie zachowawcze. Jednak nie zawsze jest ono efektywne, a niekiedy wręcz nie opłaca się go podejmować. Kiedy ma to miejsce?

Współczesna stomatologia zachowawcza

Leczenie i ratowanie zębów to normalne zabiegi, jakich podejmują się na co dzień stomatolodzy w ramach tzw. stomatologii zachowawczej. Dzięki ich pracy możemy dłużej cieszyć się swoimi zębami. Istnieją też nowoczesne metody naprawy zębów na tyle, aby odzyskały one swój dawny kształt i kolor.

Stomatologia zachowawcza nie zawsze jednak jest podejmowana. Lekarz może podjąć decyzję o nie ratowaniu zęba, jeśli koszty takiej operacji są zbyt duże. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy ząb był już kilkukrotnie borowany, a nadal się psuje.

Co wpływa na spadek efektywności leczenia stomatologicznego?

Jeśli pacjent zaniedbuje higienę jamy ustnej, nie ma sensu go leczyć. Nawet bowiem najdoskonalsze plomby nie będą w stanie zapobiegać rozwojowi próchnicy, jeśli zęby nie będą myte chociaż dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty do zębów takiej jak Ajona. Warto pamiętać, że choć plomby i innego rodzaju wypełnienia są materiałem sztucznym, to nie są wieczne. Mogą się poluzować i wypaść, wykruszyć się i stworzyć szparę do osadzania się resztek pokarmu, które stanowią znakomitą pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych. Zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej prowadzą do rozwoju nie tylko próchnicy, ale i paradontozy – obniżania dziąseł i odkrywania szyjek zębowych, które są bardzo podatne na rozwój próchnicy.

Oznacza to, że nie myjąc zębów regularnie, możemy narazić się na powstanie kolejnych ognisk próchnicy obok plomby, przez co leczenie stomatologiczne zęba będzie wymagało usunięcie wcześniejszego wypełnienia i opracowania tkanek zęba, a następnie wstawienia nowego wypełnienia – większego i niestety pociągającego za sobą wyższe koszty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*