Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że stomatolog, jako lekarz dentysta, ma możliwość przepisywania leków na receptę, m.in. leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy antybiotyków. Kiedy w stomatologii istnieje konieczność rozpoczęcia antybiotykoterapii?
Zaniedbane zęby wymagają kompleksowego leczenia
Jeśli pacjent od lat nie dba o zęby, wizyta u stomatologa może być dla niego niemile zaskakująca. Zepsute zęby to nie jedyny problem takich osób. Muszą oni zmierzyć się jeszcze z licznymi schorzeniami w obrębie jamy ustnej, w tym z bakteryjnymi zapaleniami, które mogą doprowadzić do bardzo poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Leczenie może objąć nie tylko usunięcie zepsutych, niemożliwych do usunięcia zębów, ale i leczenie kanałowe, połączone z antybiotykoterapią.
Kiedy antybiotyk jest koniecznością?
W przypadku schorzeń jamy ustnej powiązanych z obecnością tzw. biofilmu bakteryjnego, pacjenci muszą liczyć się z koniecznością antybiotykoterapii. Podawane antybiotyki zapisane przez stomatologa, mają na celu ograniczenie aktywności drobnoustrojów bytujących w płytce nazębnej i wszystkich niszach ekologicznych, w których pojawia się negatywna flora bakteryjna.
Antybiotyk zostanie przepisany przez dentystę w przypadku agresywnego zapalenia przyzębia, spowodowanego przez bakterię beztlenową – Aggregatibacter actinomycetemcomitans. Stosuje się w takim przypadku amoksycyklinę i metronidazol.
Podobnie będzie w przypadku przewlekłego zapalenia przyzębia, choć można leczyć pacjentów z takim problemem miejscowo, stosując skaling poddziąsłowy i opracowując powierzchnię korzenia. W przeciwnym wypadku, jeśli dochodzi do zapaleń wrzodziejących, można podać antybiotyk metronidazol. Jest on skuteczny w przypadku nawrotowych zapaleń przyzębia.
Stomatolog sięgnie po antybiotyki, jeśli zdiagnozuje u pacjenta choroby dziąseł i przyzębia, spowodowane patogenami bakteryjnymi, które przebywają w jamie ustnej i tworzą kolonie.
W terapii doustnej stosuje się szereg różnych antybiotyków, które należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Aby uniknąć takiego leczenia, trzeba regularnie myć zęby, co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, stosując dobrą pastę, taką jak Ajona, która szybko usunie chorobotwórcze bakterie z jamy ustnej pacjenta.
Dodaj komentarz