Kiedy wyrosną dziecku zęby stałe?

helloween-1021366_640Okres wypadania tzw. mleczaków, czyli zębów mlecznych i wyrastania na ich miejsce zębów stałych, to najważniejsze zmiany zachodzące w uzębieniu młodego człowieka. Nie ma sztywnych zasad i kalendarza, według którego zęby wypadają i rosną nowe. Na każdym etapie należy jednak zadbać, aby nasze dziecko miało nawyk dokładnego szczotkowania zębów. Dzięki temu jego uzębienie będzie wolne od próchnicy.

Które zęby stałe wyrastają najwcześniej?

Pierwszymi zębami stałymi, które zwykle pojawiają się w szczęce lub żuchwie małego pacjenta, są tzw. szóstki, czyli górne i dolne pierwsze trzonowce stałe. Najczęściej ma to miejsce w okolicach 6. lub 7. roku życia dziecka.

Kolejne zęby stałe, które pojawiają się po utracie mleczaków u dziecka, to dolne i górne jedynki, które mogą wyrosnąć pomiędzy 7. a 9. rokiem życia. Później w kolejności wyrastają dwójki dolne i górne, dzięki czemu do 9. roku życia dziecko powinno mieć już 6 zębów stałych – jedynki, dwójki i szóstki – górne i dolne.

Dopiero pomiędzy 10. a 11. rokiem życia w uzębieniu młodego człowieka ponownie zachodzą zmiany i wyrastają mu czwórki. Do 12 lat dziecko powinno mieć również stałe piątki. Najpóźniej pojawiają się zęby zwane trójkami, czyli kły – pomiędzy 11. a 12. rokiem życia oraz górne i dolne drugie trzonowce stałe, nazywane siódemkami – pomiędzy 12. a 13. rokiem życia. Ostatnie w kolejności zęby stałe to górne i dolne trzecie trzonowce, tj. ósemki lub zęby mądrości, które jednak w ogóle mogą nie pojawić się w uzębieniu.

Higiena jamy ustnej i wizyty u specjalistów

Zarówno na etapie zębów mlecznych, jak i zębów stałych, dziecko powinno dokładnie szczotkować zęby, co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Konieczne jest przypilnowanie syna lub córki, aby higiena jamy ustnej odbywała się w prawidłowym trybie. Do tego celu warto wykorzystywać elektryczną lub soniczną szczoteczkę oraz dobrą pastę, np. Ajona. Dzięki dobrym nawykom w zakresie higieny jamy ustnej możemy ustrzec nasze dziecko przed próchnicą.
W okolicy 10-12 roku życia warto pomyśleć o wizycie z dzieckiem u ortodonty, ponieważ jest to odpowiedni moment na to, aby zapobiec powstaniu poważnych wad zgryzu. Ortodonta oceni, czy u dziecka wymagane będzie założenie aparatu ortodontycznego – ruchomego lub stałego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*