Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Jest też bardzo dużym obciążeniem dla jej organizmu i może przynosić pewne negatywne skutki uboczne. Kobiety oczekujące na przyjście na świat dziecka muszą wiedzieć, że ich odmienny stan może osłabiać stan ich uzębienia. Dlatego też powinny w jak najwyższej mierze dbać o higienę jamy ustnej.
Dlaczego ciąża sprzyja psuciu się zębów?
W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Między innymi z kości i z zębów pobierany jest wapń, który konieczny jest do budowy kośćca dziecka. Dlatego też na porządku dziennym u kobiet w ciąży są problemy z zębami. Jeśli nie będziemy o nie właściwie dbać, po urodzeniu dziecka może okazać się, że większość z nich kwalifikuje się do leczenia, a część nawet do usunięcia i zastąpienia przez mosty protetyczne czy implanty.
Na domiar złego hormony ciążowe powodują rozpulchnienie dziąseł, przez co mogą one krwawić i być podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.
Profilaktyka
Z powodu planowanej ciąży kobiety powinny odwiedzić stomatologa, który oceni stan zębów i dziąseł. Warto też wyleczyć zepsute, objęte próchnicą zęby przed zajściem w ciążę, choć odmienny stan kobiety nie wyklucza możliwości leczenia dentystycznego, o ile nie wymaga ono podania pełnej narkozy.
Błędem jest twierdzenie, że w czasie ciąży w ogóle nie jest zalecane leczenie stomatologiczne. Wbrew obiegowej opinii, kobietom ciężarnym można zakładać plomby i leczyć zęby, nawet z zastosowaniem znieczulenia. Ciężarna powinna jednak poinformować swojego stomatologa o ciąży, aby mógł on wybrać odpowiednie dla przyszłej mamy, w pełni bezpieczne specyfiki.
W ramach profilaktyki zdrowotnej zębów i dziąseł, należy bardziej restrykcyjnie przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej będąc w ciąży. Oznacza to więc konieczność czyszczenia zębów dokładnie rano i wieczorem, a najlepiej po każdym większym posiłku, z zastosowaniem dobrej pasty do zębów. Dla ciężarnych szczególnie przydatne będą pasty do zębów bez fluoru, np. pasta Ajona. Nadmiar tego pierwiastka w diecie kobiety w ciąży może potencjalnie zaszkodzić jej i nienarodzonemu jeszcze dziecku.