Wielu z nas drży na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym. Niestety, takie podejście do higieny i zdrowia jamy ustnej powoduje, że Polacy mają szczerbaty uśmiech, a 40-latkowie muszą już w wielu przypadkach przystosować się donoszenia protez – częściowych lub całościowych. Gdyby jednak leczyć na bieżąco zęby, takich sytuacji można by skutecznie uniknąć. Pytanie tylko, kogo stać na leczenie?
Drogie wizyty i zabiegi
W Polsce usługi stomatologiczne nie należą do najtańszych. Oczywiście, podstawowe zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale pacjent musi wybrać gabinet dentystyczny, w którym lekarz ma podpisaną ważną umowę z NFZ-em. Jeśli tak nie jest, leczenie nie będzie sfinansowane przez kasę chorych, a pacjent będzie musiał pokryć jego koszty z własnej kieszeni.
W naszym kraju nie brakuje specjalistów, dentystów, ale niestety usługi prywatne świadczone przez nich są drogie. Aby zapewnić sobie piękny uśmiech nie raz pacjent musiałby wydać co najmniej kilka, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zepsute zęby, nienadające się doleczenia należy wyrwać i zastąpić albo koronami, albo porcelanowymi licówkami. Implanty zębowe są drogie, kosztują nawet po 2 tys. zł za sztukę. Pełny uśmiech może więc pociągnąć za sobą wysokie koszty.
Lepie zapobiegać
Polacy mogliby bez wydawania wysokich kwot pieniędzy cieszyć się pięknym białym, a co najważniejsze – zdrowym uzębieniem, jeśli tylko od najmłodszych lat zadbaliby o swoje zęby. Zasada jest prosta, należy myć zęby co najmniej dwukrotnie, każdego dnia, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Po zjedzeniu słodyczy warto zawsze mieć ze sobą gumę bez cukru, która pozwoli na naturalne pozbycie się bakterii z jamy ustnej. Nic jednak nie zastąpi mycia zębów. Do tego celu trzeba wybierać pasty, które szybko usuwają chorobotwórcze bakterie. Taką pastą jest niewątpliwie pasta Ajona. Dzięki jej regularnemu stosowaniu można zabezpieczyć swoje zęby przed próchnicą, ubytkami i wszelkimi innymi chorobami zębów i przyzębia.
Oprócz czyszczenia zębów pastą Ajona, Polacy powinni odwiedzać też regularnie dentystę. Przysługuje nam jedna czy dwie wizyty u dentysty rocznie – wizyty kontrolne, oraz szereg zabiegów, które wykonamy „na kasę chorych”. Można w ten sposób pozbyć się m.in. kamienia nazębnego.
Dodaj komentarz