Każda osoba posiadająca lub opłacająca składki na ubezpieczenie zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinna mieć zapewniony dostęp do publicznej służby zdrowia. Między innymi w jej zakres wchodzą usługi stomatologiczne, świadczone przez gabinety i kliniki posiadające podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niemniej, wiele osób pomimo posiadania ubezpieczenia od NFZ-tu decyduje się jednak na korzystanie z prywatnej opieki stomatologicznej. Dzięki temu wszechstronnie i na wysokim poziomie dba o swoje uzębienie, co w połączeniu z regularną, skrupulatną higieną jamy ustnej z zastosowaniem pasty Ajona, daje wymierne rezultaty w postaci pięknych, zdrowych, białych zębów. Trzeba zauważyć, że system ochrony zdrowia w Polsce przechodzi proces komercjalizacji. Jak wpływa to na korzystanie z usług dentystycznych przez pacjentów?
Dopłaty do lepszej jakości świadczeń medycznych
Jeszcze kilka lat temu pacjenci gabinetów dentystycznych mieli możliwość wyboru darmowych, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, usług dentystycznych, albo wyboru dopłaty do lepszych plomb nierefundowanych przez fundusz. Dzięki temu stosunkowo niskim kosztem można było uzyskać tzw. białe plomby, zamiast czarnych i szarych plomb z amalgamatu.
Obecnie system samodzielnego dofinansowania leczenia przez pacjentów gabinetów dentystycznych korzystających ze świadczeń w publicznych przychodniach nie funkcjonuje. Dopłaty co prawda nadal są możliwe, ale wyłącznie wówczas, gdy przychodnia czy gabinet stomatologiczny funkcjonuje na rynku jako placówka będąca spółką prawa handlowego. Wynika to ze znowelizowanego prawa, które dało podmiotom leczniczym możliwość przekształcania się w spółki prywatne.
Do czego można dopłacać?
Komercjalizacja placówek stomatologicznych i innych specjalności podmiotów leczniczych, postępuje. Można dopłacić między innymi do lepszych plomb czy protez dentystycznych. Jeśli jednak placówka pracuje w ramach kontraktu z NFZ, nakładane są na nią kary, jeśli w toku swojego funkcjonowania stosuje dla pacjentów jakiekolwiek dopłaty. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że zwykle pacjenci sami pytają o możliwość wykonania lepszej jakości plomby i ponoszą dopłaty z własnej, nieprzymuszonej woli.
Ostatecznie, placówka dentystyczna stosująca niezgodnie z prawem dopłaty dla pacjentów może zostać wykluczona przez NFZ z systemu kontraktów.
Dodaj komentarz