Dentofobia, czyli lęk przed dentystą i wszystkim, co związane jest z leczeniem stomatologicznym, jest częścią przypadłością. Portal dentysta.eu podaje, że nawet 43 proc. osób boi się dentysty. Lęk jest tak silny, że osoby te rezygnują z leczenia, pomimo, że dzięki niemu mogliby zachować swoje uzębienie na dłużej. Nawet dorośli Polacy nie chodzą do dentysty, z uwagi na dentofobię, choć część sobie tego w ogóle nie uświadamia. Efektem takiego stanu rzeczy jest niestety fatalny stan uzębienia u Polaków. Nawet 90 proc. z nas może mieć lub ma problemy z próchnicą. Musimy bardziej dbać o zęby, jeśli nie chcemy narażać się na obowiązkowe leczenie stomatologiczne. Codzienne czyszczenie zębów pastą Ajona powinno zapewnić solidną ochronę przed różnymi schorzeniami zębów.
Kto najbardziej obawia się dentysty?
Trudno powiedzieć, jaką skalę ma dentofobia i kogo najczęściej dotyczy. Można tylko przypuszczać, że to panowie częściej niż panie rezygnują z wizyty u dentysty, nawet wtedy gdy bolą ich zęby. Z drugiej strony, wielu mężczyzn nie przyzna się do dentofobii, ponieważ taki irracjonalny lęk jest niemęski. Panie mają znacznie wyższy próg bólu niż panowie, dlatego nie obawiają się regularnych odwiedzin w gabinetach dentystycznych.
Poza tym, w dzisiejszych czasach leczenie zębów nie musi boleć. Wszystkie zabiegi mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a jeśli zajdzie taka konieczność – również w znieczuleniu ogólnym. Dla najbardziej wrażliwych pacjentów przeznaczone są żele znieczulające, którymi smaruje się dziąsła przed wykonaniem zastrzyku znieczulającego.
Jak przezwyciężyć dentofobię?
Dentofobia jest groźną przypadłością, zwłaszcza, że przez nią pacjent przestaje dbać o swoje zęby i nawet jeśli zauważy coś niepokojącego, nie zgłosi się do dentysty. Naukowcy i lekarze stosują wiele różnych technik łagodzenia lęku przed dentystą. Między innymi, wykorzystywana jest muzykoterapia, są wytwarzane filmy na ekranie umieszczonym nad głową pacjenta, nad fotelem dentystycznym, albo też są udostępniane okulary z możliwością wyświetlenia ulubionego filmu. Metoda odwracania uwagi w wielu przypadkach okazuje się skuteczna i niweluje dentofobię. Największym problemem pozostaje skłonienie osób obawiających się dentysty do odwiedzenia gabinetu dentystycznego.
Dodaj komentarz