Kto to jest ortodonta?

Piękne i zdrowe zęby to marzenie sporej ilości osób. W osiągnięciu tego celu może pomóc zarówno dentysta, jak i ortodonta. Czym zatem zajmuje się drugi z wymienionych lekarzy?

Co robi ortodonta?

Ortodonta to lekarz zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo – twarzowych. W praktyce bada on więc zarówno rozwój i wzrost zębów oraz szczęk, jak i twarzy, a nawet całej głowy. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie, a następnie leczenie wad zgryzu różnego rodzaju. A jeśli już o tym mowa, to warto dodać, iż przebieg leczenia ortodontycznego jest bardzo dobrze opisany na stronie gabinetu ewapawlak.com.pl, którego założycielką jest stomatolog Ewa Pawlak z Nieporętu (w okolicach warszawskiej dzielnicy Białołęka). Przyjmująca tam ortodontka pomoże w uzyskaniu właściwego ustawienia zębów i skoryguje wady zgryzu. Dzięki temu dolny oraz środkowy odcinek twarzy pacjenta nabierze właściwych proporcji. Należy zauważyć, iż niekiedy usunięcie danej ilości zębów skutkuje przechyleniem się pozostałego uzębienia w kierunku powstałych ubytków, co automatycznie uniemożliwia założenie implantów. W takiej sytuacji również warto odwiedzić gabinet ortodontyczny.

Kiedy z dzieckiem do ortodonty?

Jak zostało to już wspomniane, stomatolog ortodonta zajmuje się nie tylko leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo – twarzowych, ale również profilaktyką. Z tego też względu warto udać z dzieckiem do opisywanego specjalisty zanim nasza pociecha ukończy 6 rok życia. Ortodonta sprawdzi stan zębów dziecka oraz – w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w ukształtowaniu szczęki – zajmie się leczeniem takowych. Ile kosztuje ortodoncja dziecięca? Jeśli dziecko nie ukończyło 12 roku życia, to wizyta może odbyć się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co w praktyce oznacza, iż będzie ona bezpłatna. W takiej sytuacji kontynuowanie leczenia możliwe jest do ukończenia przez dziecko 13 roku życia. Pozostałe wizyty będą niestety płatne. Samo skierowanie do gabinetu ortodontycznego może wydać stomatolog, a także lekarz rodzinny, pediatra bądź też logopeda. Warto dodać, iż ortodoncja jest dziedziną zajmującą się leczeniem zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych.

Aparaty ortodontyczne

Urządzeniem, które umożliwia leczenie wad zgryzu jest oczywiście aparat ortodontyczny. Warto jednak zauważyć, iż aparat aparatowi nierówny. Wspomniany typ rozwiązania powinien być dostosowany zarówno do wad posiadanych przez pacjenta, jak i do jego indywidualnych preferencji. Aparaty dzielą się na ruchome oraz stałe.

Aparaty ruchome – stosowane głównie w przypadku leczenia dzieci do 12 roku życia. Ten rodzaj aparatów może być noszony zarówno w ciągu dnia, jak i zakładany na noc. Dokładną ilość godzin, w trakcie których należy nosić aparat określa oczywiście ortodonta.

Aparaty stałe – to nic innego jak tylko tzw. „klamerki”. Składają się one z zaczepów, do których mocowane są druty. Istnieją różne rodzaje aparatów stałych. Najtańsze z nich są aparaty metalowe. Nieco droższym – i tym samym mniej widocznym – rozwiązaniem jest aparat kosmetyczny. Do najdroższych zaliczyć należy natomiast aparat lingwalny. Wpływ na wysoką cenę tego ostatniego wywiera fakt, iż jest on całkowicie niewidoczny. Jak to możliwe? Otóż opisywany typ rozwiązania jest mocowany nie na zewnętrznej, a tylko po wewnętrznej stronie zębów pacjenta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*