Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, że słodycze psują zęby. Czy oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować ze spożywania ulubionej czekolady lub landrynek? Niekoniecznie. Stosując odpowiednie zasady pielęgnacji i higieny jamy ustnej, można z powodzeniem jeść słodycze i cieszyć się pięknymi zębami. Jak tego dokonać?
Co najbardziej szkodzi zębom?
Nie wszystkie słodycze w takim samym stopniu szkodzą naszym zębom. Najbardziej niezdrowe dla zębów są takie słodycze jak lizaki, toffi oblepiające każdy ząb z osobna, czy cukierki wymagające długiego żucia. Wszystkie te słodycze powodują, że na zębach osadza się cukier, stanowiący doskonałą pożywkę dla wszelkiego rodzaju bakterii. Chorobotwórcze mikroorganizmy namnażają się w naszej jamie ustnej powodując powstawanie ubytków czy próchnicy. Stąd już prosta droga do rozchwiania zębów i ich utraty. Jeśli jednak będziemy stosować się do prostych zasad higieny jamy ustnej, będziemy mogli żuć swoje ulubione „krówki” i cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem, a nasze zęby nie będą bynajmniej zagrożone wypadnięciem.
Na choroby zębów w związku z częstym spożywaniem słodyczy są narażone przede wszystkim dzieci, które uwielbiają wszelkiego rodzaju słodkości. Problem próchnicy u dzieci dotyczy już ponad 85% maluchów. Wskaźnik intensywności próchnicy wciąż wzrasta, a może wynikać to przede wszystkim z nadmiernego spożywania słodyczy. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju słodkości i z tego względu często mają problemy z zębami, jak i z nadwagą. Podobne problemy dotyczą osób dorosłych, którzy pomimo posiadanej wiedzy na temat szkodliwości słodyczy, nie potrafią sobie ich odmówić. Cóż, jeśli w najmłodszych latach nie zadbamy o zdrowie naszych zębów, trudno później oczekiwać, aby były one zdrowe w wieku dorosłym.
Higiena przede wszystkim
Można jednak jeść swoje ulubione słodycze i jednocześnie zachować przepiękny, zdrowy uśmiech. Jak to możliwe? Wystarczy, żebyśmy codziennie szczotkowali porządnie zęby – przynajmniej rano i wieczorem, z wykorzystaniem pasty Ajona. Usuwa ona do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej, które powodują powstawanie ubytków i próchnicy, a także przyczyniają się do rozwoju innych chorób zębów i dziąseł. Dbając o higienę jamy ustnej nie dopuścimy do tego, aby próchnica mogła się rozwinąć na zębach. Podstawowych zasad higieny jamy ustnej powinniśmy też uczyć najmłodszych.
Dodaj komentarz