Leczenie ortodontyczne — czy wiek ma znaczenie?

Piękny uśmiech to nie tylko kwestie estetyczne, ale również zdrowotne. Krzywy zgryz może powodować m.in. problemy z przeżuwaniem jedzenia, kłopoty z dokładnym czyszczeniem jamy ustnej, bóle głowy, szumy w uszach, próchnicę i inne schorzenia oraz utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Warto więc zadbać o to, aby zęby były prawidłowo ułożone — nie były ściśnięte, ani nie występowały między nimi za duże przerwy. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć we wczesnym dzieciństwie, albo jako osoba dorosła. Przy wyborze metody leczenia pomoże Ci ortodonta (Wrocław).

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której zadaniem jest diagnozowanie, zapobieganie i usuwanie wad zgryzu. Proste zęby mają wpływ m.in. na rysy twarzy. Wdrożenie leczenia może pomóc w takich sytuacjach jak zgrzytanie zębami, ubytki zębowe i wiele innych. Nieleczone wady mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne i wpływać negatywnie na jakość życia.

Leczenie ortodontyczne u dzieci — ortodonta Wrocław

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne, tym lepiej. Wczesna diagnoza kiedy dziecko posiada wyłącznie zęby mleczne, może pomóc uchronić go przed nieprawidłowym rozwojem uzębienia. Tutaj podstawą są przede wszystkim profilaktyka i edukacja. Maluchy uczą się jak dbać o higienę jamy ustnej i jakich zachowań unikać np. ssania kciuka. Ortodonta uczy zarówno rodzica jak i swojego małego pacjenta, jakich praktyk należy przestrzegać, aby w przyszłości nie wystąpiła konieczność zakładania aparatu lub wystarczyło go nosić przez bardzo krótki okres.

Jeżeli już w młodym wieku tj. między 4 a 7 rokiem życia u dziecka można zauważyć pierwsze oznaki nieprawidłowego układu zębów, ortodonta może zdecydować o użyciu aparatu ruchomego. Jak nazwa wskazuje, może on być bez problemu wyciągany, dzięki czemu nie ma problemu z dokładnym myciem zębów jak i samego aparatu. Najważniejsze jest, aby rodzic nadzorował czy dziecko nosi aparat i czy robi to w sposób prawidłowy. Jest to opcja mniej kosztowna niż założenie w przyszłości aparatu stałego.

Aparat ortodontyczny u młodzieży i dorosłych

Wraz z wiekiem kości w jamie ustnej stają się coraz twardsze, w związku, z czym przesuwanie zębów (przez ortodontę) staje się coraz trudniejsze. Właśnie dlatego im wcześniej podejmiemy się korygowania uzębienia, tym lepiej. Nie ma jednakowoż górnej granicy wieku, kiedy leczenie ortodontyczne nie jest wskazane. W gabinetach specjalistycznych coraz częściej pojawiają się osoby powyżej 40 roku życia, które chcą uzyskać nienaganne uzębienie.

W przypadku zębów stałych używa się aparatów stałych. Przeciętna długość leczenia to ok. 2 lata. To czy proces ten będzie bolesny, jakie rezultaty przyniesie i ile potrwa, zależy przede wszystkim od przyjętego przez lekarza planu leczenia, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego wytrwałości w stosowaniu się do zaleceń. Kiedy zęby znajdą się już właściwym położeniu, konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego. To on chroni przed powrotem do dawnego, nieprawidłowego wyglądu zgryzu.

Szczegółowy plan leczenia ustali z Tobą Twój ortodonta (Wrocław). Zapytaj o dostępne opcje aparatów. Dzięki postępowi technologii możesz wybrać model prawie niewidoczny dla otoczenia, co docenia wiele dorosłych osób.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*