Już u małych dzieci należy solidnie zadbać o ich uzębienie. Rodzicom wydaje się, że pierwsze ząbki nie wymagają regularnego czyszczenia i jest to duży błąd. Przede wszystkim, takie zęby, choć są zębami mlecznymi, tak jak stałe wymagają regularnego szczotkowania. Dzięki niemu pozostaną na długo zdrowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że stan uzębienia dziecka wpływa na stałe zęby i ich kondycję zdrowotną. Jeśli zęby mleczne u dziecka dosłownie zostaną zjedzone przez próchnicę, ponieważ nie będzie im zapewniona odpowiednia higiena, to i zęby stałe, które wyrosną na ich miejscu będą narażone na powstanie wielu chorób – zębów i dziąseł. Dlatego też rodzice muszą czyścić zęby dziecka i leczy je, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Przyzwyczajanie do higieny jamy ustnej
Małe dzieci, już potrafiące utrzymać szczoteczkę do zębów, powinny być uczone, w jaki sposób należy czyścić zęby. Oczywiście, po takim szczotkowaniu należy jeszcze raz umyć zęby samodzielnie, ponieważ dziecko zwykle nie jest w stanie porządnie wykonać taką czynność. Musi jednak wiedzieć, że higiena jamy ustnej jest częścią codziennej toalety porannej i wieczornej. Takie przyzwyczajenie niewątpliwie zaprocentuje w przyszłości.
Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny już same umieć zadbać o własne zęby. Do szczotkowania jamy ustnej mogą wykorzystywać pastę Ajona, która usuwa do 99% bakterii już po kilku chwilach od zastosowania, co oznacza, że mycie zębów nie musi trwać np. 5 minut. W krótszym czasie zęby dziecka będą wolne dzięki niej od bakterii, a oddech pozostanie świeży na dłużej.
Wizyty u dentysty
Wiek 2,5-3 lata to najlepszy czas na wizytę u dentysty. Lekarz sprawdzi stan uzębienia dziecka i podejmie właściwe kroki lecznicze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wizyty u dentysty małych dzieci mogą odbywać się w przyjemnej atmosferze, jeśli dziecko będzie wiedziało, co je czeka. U dziecka 3-letniego mogą już występować ubytki w zębach, a nawet próchnica. Najlepiej więc odwiedzać dentystę regularnie.
Mleczne ząbki dziecka mogą zacząć czernieć. Pierwsze plamki pojawiające się na zębach mogą wskazywać na próchnicę zębów. Dentyści w leczeniu próchnicy u dziecka stosują czasami metodę lapisowania. Jest to skuteczny zabieg, choć pozostawia na zębach czarne plamki.
Można zahamować powstawanie próchnicy u dziecka, stosując lakierowanie i lakowanie ząbków. Zabiegi polegają na pokrycie ząbków przedszkolaka specjalnym lakierem zawierającym fluor, zaś drugi z zabiegów wymaga wypełnienia bruzd i szczelin w zębach specjalnym preparatem, który uniemożliwi wnikanie w te miejsca bakterii, powodujących próchnicę.
Dodaj komentarz