Nasz układ kostny jest tylko jednym z wielu systemów, które funkcjonują w organizmie. Wszystkie powinny działać bez zarzutu, abyśmy nie narzekali na naszą kondycję zdrowotną. Niestety, nie zawsze tak jest. Bywa, że lecząc jeden z podsystemów naszego organizmu szkodzimy innym. Tak jest w przypadku przyjmowania wielu leków, które przyspieszają m.in. psucie się zębów, będących elementem systemu kostnego człowieka. Jakie leki powodują, że nasze zęby niszczeją, są podatniejsze na rozwój próchnicy i mogą łatwo zacząć wypadać?
Leczenie alergii
Coraz więcej ludzi na całym świecie miewa alergie. Mówi się nawet, że jest to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Alergie można mieć na pyłki, kurz, roztocza, czy składniki pokarmowe. W praktyce alergenem powodującym uczulenie może być właściwie wszystko. Leczenie alergii jest długotrwałe i wymaga przyjmowania leków sterydowych. Znajdują one zastosowanie m.in. w przypadku astmy. Leki wziewne umożliwiają powstrzymanie objawów astmy, ale niestety powodują, że zęby szybciej się psują.
Rozwojowi próchnicotwórczy bakterii sprzyja przyjmowanie za pomocą inhalatora leków na astmę, czy też zastrzyków sterydowych w przypadku zaostrzonych stanów alergicznych. Jeśli składnikiem leków jest laktoza, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan naszych zębów. Po każdorazowym przyjęciu tego leku powinniśmy gruntownie umyć zęby i język, bowiem może to zapobiec rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów i przyzębia. Warto przy tym skorzystać z pasty Ajona, która szybko usuwa resztki pokarmów, leków i właśnie bakterie.
Antybiotyki również szkodliwe dla zębów
Nie tylko leki sterydowe i antyhistaminowe szkodzą naszym zębom, ale również antybiotyki. Jeśli często są one przyjmowane, mają negatywny wpływ na stan zębów i całej jamy ustnej. Na przykład, u osób leczących trądzik antybiotykami częstą przypadłością jest próchnica zębów. Zawsze, jeśli antybiotyk jest podawany przez dłuższy czas pacjentom, należy zadbać w szczególny sposób o kondycję zębów. Należy częściej odwiedzać dentystę, kontrolować stan zębów i radykalnie zwiększyć częstotliwość mycia zębów – po każdym posiłku, a w szczególności po podaniu doustnego antybiotyku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ antybiotyki mogą negatywnie oddziaływać na naturalną florę bakteryjną jamy ustnej, zaburzając jej naturalną równowagę.