Lepiej zapobiegać niż leczyć – o profilaktyce jamy ustnej

0008895608X-849x565Profilaktyka chorób jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, jest bardzo prosta. Obejmuje działania, które możemy wykonywać samodzielnie w domu, jak i profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby czyścić zęby odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów, taką jak Ajona, która szybko i skutecznie usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie z naszych zębów i całej jamy ustnej. Profilaktyka jamy ustnej obejmuje także zabiegi przeprowadzane przez specjalistów. Jakie?

Cykliczne wizyty

Prócz codziennej higieny jamy ustnej, dla zdrowia naszych zębów powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny celem przeprowadzenia kontroli stanu naszego uzębienia. Dzięki temu dentysta będzie mógł sprawdzić, czy nasze zęby są zdrowe i czy nie należy podjąć określonych zabiegów celem przeciwdziałania rozwojowi próchnicy. Dostrzeże symptomy stanów zapalnych i rozpocznie właściwe leczenie.

Przeglądu jamy ustnej i zębów oraz oszacowania ryzyka rozwoju próchnicy lub stopnia jej zaawansowania u pacjenta, powinno się dokonywać raz na pół roku lub raz na rok. Poza tym dentysta poinstruuje nas, jak prawidłowo szczotkować zęby, używać nici dentystycznej lub ewentualnie, jeśli dotyczy to pacjenta – jak czyścić protezę dentystyczną lub aparat ortodontyczny.

Zabiegi stomatologiczne

Stomatolog zaleca wykonywanie określonych zabiegów, których celem jest zapobieganie rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów oraz dziąseł. W ramach takiej profesjonalnej profilaktyki jamy ustnej dokonuje się m.in. fluoryzacji. Można także lakować zęby, aby zabezpieczyć bruzdy przedtrzonowców i trzonowców specjalnym lakierem. Najczęściej zabieg lakowania zębów jest zalecany dzieciom, podobnie jak lakierowanie zębów, polegające na pokryciu szkliwa lakierem zawierającym fluor.

Co roku pacjentów powinno się kierować na usuwanie kamienia nazębnego, czyli tzw. scaling. Warto także przeprowadzać piaskowanie, które usuwa przebarwienia na zębach i poleruje powierzchnię szkliwa. Do elementów profilaktyki specjalistycznej zalicza się ozonoterapię i remineralizację szkliwa.

Zabiegi profilaktyki profesjonalnej w chorobach jamy ustnej mogą być realizowane przez stomatologa lub personel pomocniczy, tym asystentkę dentystyczną czy wykwalifikowaną higienistkę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*