Trudno dokonywać porównania licówek i implantów, ponieważ są to dwie odrębne metody leczenia i nadawania zębom estetycznego wyglądu. Licówki generalnie mają za zadanie wykreować piękny, równy uśmiech u pacjenta, zaś implanty mają zastąpić zniszczone lub utracone uprzednio zęby. Licówki mocowane są na zęby pacjenta, z wykorzystaniem odpowiedniego kleju. Mają postać cieniutkich, porcelanowych nakładek na zęby, które mocuje się od zewnętrznej strony zębów. Licówki stosuje się dla zamaskowania niedoskonałości zębów lub dla zmiany ich kształtu. Z kolei, implanty znajdują zastosowanie w przypadku utraconego zęba.
Kiedy licówki?
Jeśli w młodości nie dbaliśmy o zęby, w wieku dojrzałym mogą one mieć już nieestetyczne przebarwienia, ubytki czy ogniska próchnicy, które zmieniły ich kształt. Można było temu zapobiec, jeśli pacjent co najmniej dwa razy dziennie czyściłby zęby przy zastosowaniu pasty Ajona. Dzięki niej wszystkie chorobotwórcze bakterie, w tym mikroustroje powodujące próchnicę, mogą zostać efektywnie usunięte z naszej jamy ustnej.
W przypadku, gdy zęby pacjenta są pełne przebarwień i plam, których nie można zlikwidować poprzez wybielanie zębów, albo mają nieestetyczny kształt, można zastosować korektę ich wyglądu z zastosowaniem licówek. Znajdują one zastosowanie również przy korekcie położenia zęba w łuku, w przypadku niewielkich nieprawidłowości, bez konieczności uciekania się do leczenia ortodontycznego. Licówki posłużą nam również w przypadku diastemy, czyli szpary pomiędzy zębami.
Generalnie, należy powiedzieć, że licówki likwidują wszelkie estetyczne niedoskonałości zębów, ale wymagają odnawiania co 10-15 lat.
Kiedy implanty?
Do odbudowy braków zębowych stosowane są implanty, które pozwalają na uzyskanie estetyki i komfortu, jakie pacjentom zapewniają własne, zdrowe zęby. Implanty wykonywane są obecnie najczęściej z tytanu, który umieszczany jest w kości. Tytanowa śruba zastępuje korzeń zęba i łatwo łączy się z otaczającymi ją tkankami. Na śrubę nakładana jest porcelanowa korona nowego zęba.
Implanty są stosowane i zalecane, gdy zęby pacjenta są bardzo zepsute, zaatakowane próchnicą i nie ma możliwości ich uratowania w toku leczenia stomatologicznego. Wówczas, najlepiej usunąć zepsuty ząb pacjenta i na jego miejsce umieścić implant. Takie leczenie jest niestety kosztowne i długotrwałe, ale zapewnia stabilne, piękne zęby na długie lata.
Dodaj komentarz