Mosty protetyczne czy implanty?

koronkiJeśli nie dbamy w odpowiedni sposób o swoją jamę ustną i kondycję naszych zębów, musimy liczyć się z możliwością utraty uzębienia w młodym wieku. Pomimo, że zęby mogą mieć zwartą, solidną budowę, to jednak zaniedbania z naszej strony prowadzą do ich zniszczenia. Najpierw pojawiają się na ich powierzchni przebarwienia, później ubytki i zmiany próchnicowe. Do tego mogą dojść przeróżne infekcje dotyczące dziąseł i przyzębia. Takich sytuacji w prosty sposób można uniknąć, czyszcząc zęby co najmniej dwa razy dziennie z użyciem pasty Ajona. Dzięki temu zadbamy wszechstronnie o swoje zęby i nie dopuścimy do rozwoju na ich powierzchni chorobotwórczych bakterii. Jeśli jednak te się już rozwinęły, należy leczyć ubytki, a jeśli jest to niemożliwe – wyrwać zniszczone zęby i zastąpić je implantami lub mostem protetycznym. Na które rozwiązanie się zdecydować?

Mosty protetyczne

W powszechnym użyciu w protetyce dentystycznej są mosty, które stosuje się w celu odbudowania brakujących zębów pacjenta. Jest to rodzaj uzupełnienia stałego zębów pacjenta. Warunkiem zastosowania mostów protetycznych jest istnienie w szczęce pacjenta kilku stabilnych, własnych zębów, które staną się oparciem dla mostu. Zęby własne, które przeznaczane są pod most protetyczny określane są jako zęby filarowe, na które nakłada się korony protetyczne – umocowanie, utrzymujące w odpowiednim położeniu sztuczne zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi. Most zawiera przęsło zamocowane pomiędzy koronami filarów.

Zaletą mostów jest łatwość użycia i stosunkowo niska cena wykonania. Są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przenoszą one siły żucia podczas spożywania pokarmów w sposób fizjologiczny, przez co zapewniają duży komfort użytkowania. Pacjent przy właściwie wykonanym moście protetycznym nie powinien odczuwać znaczącej różnicy pomiędzy gryzieniem pokarmu własnymi zębami, a mostem protetycznym. Most jest uzupełnieniem w pełni estetycznym, znacznie lepszym od wyjmowanych protez ruchomych.

Alternatywa – implanty

Most protetyczny może zostać zastąpiony przez stałe implany, które mocowane są w kościach szczęki lub żuchwy pacjenta. Wszędzie tam, gdzie brakuje zębów filarowych, można zastosować implanty. Ich wadą jest wysoka cena, a zaletą – stabilność, trwałość, estetyka i brak ryzyka zaniku kości pod uzupełnieniami ruchomymi.