Mycie zębów – czy to wystarczy?

Rodzice od pierwszych świadomych lat dziecka słusznie wpajają, jak ważne dla ich zdrowia (jak również finansów) w przyszłości jest regularne mycie zębów. Niestety samo szczotkowanie nie wystarczy, by utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji i uniknąć częstych, niekiedy bolesnych i kosztownych wizyty u stomatologa. Nić dentystyczna czy płyn do płukania gardła i jamy ustnej powinny być używane równie często, co pasta i szczotka. Co jeszcze liczy się w prawidłowej higienie jamy ustnej?

Płyn do płukania gardła i jamy ustnej

Zacznijmy od regularnego płukania jamy ustnej, które powinno odbywać się po każdym szczotkowaniu. Najlepiej wyrobić w sobie taki nawyk. Jaki płyn do płukania gardła i jamy ustnej wybrać? Bardzo ważne są jego właściwości przeciwzapalne, ponieważ nawet dokładne szczotkowanie nie wyeliminuje wszystkich szkodliwych bakterii. Dziąsła i błona śluzowa ulegają ponadto podrażnieniom, które należy łagodzić od samego początku. Z tego względu Glimbax – płyn do płukania gardła i jamy ustnej zawierający diklofenak będzie dobrym wyborem, zwłaszcza że nie zawiera alkoholu. Można go również używać w przypadku infekcji, a także po zabiegach stomatologicznych.

Nić dentystyczna

Równie ważnym narzędziem higieny jak szczoteczka do zębów, pasta i płyn do płukania gardła i jamy ustnej, jest nić dentystyczna. Jeśli będziemy używać jej starannie, dotrze tam, gdzie nie udało się szczoteczce i pomoże pozbyć się stanowiących źródło bakterii resztek jedzenia spomiędzy zębów. Ta część codziennej higieny jamy ustnej powinna trwać około trzech minut. Niezwykle istotny jest dobór grubości nici do naszego uzębienia.

Regularne kontrole u stomatologa i odpowiednia dieta

Niemniej nawet stosowanie wszystkich wspomnianych zasad higieny nie daje nam gwarancji uniknięcia próchnicy i innych dolegliwości zębów oraz jamy ustnej. Dlatego nie należy unikać regularnych kontroli w gabinecie dentystycznym, które powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Dłuższa przerwa może spowodować konieczność poważniejszego leczenia – w przypadku zaawansowanej próchnicy na przykład leczenia kanałowego. Na co dzień należy również zwracać uwagę na naszą dietę. Do najbardziej niebezpiecznych jej składników należy oczywiście cukier, stanowiący pożywkę dla degradujących szkliwo bakterii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*