Na czym polega dłutowanie zęba?

0001730652UU-849x565Każda dorosła osoba, jak również dziecko, powinna odwiedzać regularnie gabinet stomatologiczny. Zaleca się ustalanie wizyt raz na pół roku. Dzięki konsultacjom z dentystom i przeglądom kontrolnym naszej jamy ustnej, możemy ustrzec się rozwoju próchnicy i innych chorób zębów i przyzębia. Dodatkowo, dla zdrowego, pięknego uśmiechu, powinniśmy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak na przykład Ajona. Czasem nawet taka profilaktyka nie da pełnej ochrony dla naszych zębów. Nie mamy na przykład wpływu na to, że w uzębieniu pojawią się zęby mądrości o patologicznej budowie, które trzeba będzie usunąć. Zabieg ten może być przeprowadzany z wykorzystaniem techniki dłutowania.

Na czym to polega?

Dłutowanie jest metodą chirurgicznego usuwania zęba, stosowaną najczęściej w odniesieniu do zębów „ósemek”, czyli zębów mądrości. Taki zabieg z reguły przeprowadzają chirurdzy szczękowi w momencie, kiedy nie można usunąć zęba tradycyjnymi metodami.

Można również dłutować inne zęby niż ósemki, które zatrzymane są w zębodołach lub ich budowa odbiega od powszechnie przyjętych norm. Zabieg zalecany jest w przypadku złamania zęba w taki sposób, że nie ma fizycznej możliwości uchwycenia jego korony i wyciągnięcia go z dziąseł przy użyciu kleszczy. Dłutowanie może okazać się niezbędne dla ekstrakcji zębów z zakrzywionymi korzeniami.

Zabieg dłutowania polega na nacięciu dziąsła nad usuwanym zębem i usunięcie go z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonym przyrządem. Przeprowadzany jest on z reguły w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Postępowanie po zabiegu

Wyrwanie zęba metodą dłutowania wymaga założenia na tak powstałą ranę w dziąśle szwów, aby skutecznie zabezpieczyć zębodołu. Niewykluczone, że po ustąpieniu znieczulenia miejscowego pacjent będzie odczuwał ból. Wówczas zalecane jest skorzystanie z powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Niekiedy lekarz może przepisać pacjentowi antybiotyk, w ramach profilaktyki zakażenia. Ponadto, okolica wyrwanego zęba może być znacznie opuchnięta. Opuchliznę zmniejszą specjalne żelowe okłady chłodzące.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*