Na czym polega dłutowanie zęba?

0001730652UU-849x565Każda dorosła osoba, jak również dziecko, powinna odwiedzać regularnie gabinet stomatologiczny. Zaleca się ustalanie wizyt raz na pół roku. Dzięki konsultacjom z dentystom i przeglądom kontrolnym naszej jamy ustnej, możemy ustrzec się rozwoju próchnicy i innych chorób zębów i przyzębia. Dodatkowo, dla zdrowego, pięknego uśmiechu, powinniśmy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak na przykład Ajona. Czasem nawet taka profilaktyka nie da pełnej ochrony dla naszych zębów. Nie mamy na przykład wpływu na to, że w uzębieniu pojawią się zęby mądrości o patologicznej budowie, które trzeba będzie usunąć. Zabieg ten może być przeprowadzany z wykorzystaniem techniki dłutowania.

Na czym to polega?

Dłutowanie jest metodą chirurgicznego usuwania zęba, stosowaną najczęściej w odniesieniu do zębów „ósemek”, czyli zębów mądrości. Taki zabieg z reguły przeprowadzają chirurdzy szczękowi w momencie, kiedy nie można usunąć zęba tradycyjnymi metodami.

Można również dłutować inne zęby niż ósemki, które zatrzymane są w zębodołach lub ich budowa odbiega od powszechnie przyjętych norm. Zabieg zalecany jest w przypadku złamania zęba w taki sposób, że nie ma fizycznej możliwości uchwycenia jego korony i wyciągnięcia go z dziąseł przy użyciu kleszczy. Dłutowanie może okazać się niezbędne dla ekstrakcji zębów z zakrzywionymi korzeniami.

Zabieg dłutowania polega na nacięciu dziąsła nad usuwanym zębem i usunięcie go z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonym przyrządem. Przeprowadzany jest on z reguły w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Postępowanie po zabiegu

Wyrwanie zęba metodą dłutowania wymaga założenia na tak powstałą ranę w dziąśle szwów, aby skutecznie zabezpieczyć zębodołu. Niewykluczone, że po ustąpieniu znieczulenia miejscowego pacjent będzie odczuwał ból. Wówczas zalecane jest skorzystanie z powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Niekiedy lekarz może przepisać pacjentowi antybiotyk, w ramach profilaktyki zakażenia. Ponadto, okolica wyrwanego zęba może być znacznie opuchnięta. Opuchliznę zmniejszą specjalne żelowe okłady chłodzące.