Na czym polega lakowanie zębów?

Zęby zagrożone są próchnicą również u małych dzieci, choć wielu rodziców kompletnie nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Uważają oni, że zęby mleczne nie muszą być czyszczone. Jest to kardynalny błąd w dziedzinie czyszczenia zębów, bowiem przez takie rozumowanie dzieci nie są po prostu nauczone dbania o swoją jamę ustną od najwcześniejszego dzieciństwa. Skutkuje to tym, że nie wiedzą, kiedy myć żeby i jak o nie dbać, aby były zawsze piękne i białe. Nawet kilkulatki powinny mieć w zwyczaju mycie zębów przez minutę lub dłużej dwa razy dziennie, albo najlepiej po każdym, zwłaszcza słodkim, posiłku. Jeśli zęby mleczne będą utrzymywane w dobrym stanie do czasu wyrośnięcia zębów stałych, to i te ostatnie będą w lepszej kondycji. Rodzice powinni więc od najmłodszych lat zadbać o wyrobienie u dziecka nawyku czyszczenia zębów.

Pasta i szczoteczka

Kiedy u dziecka pojawia się pierwszy ząbek to pora na zakup dla niego pierwszej szczoteczki do zębów. Początkowo dziecko powinno stosować pasty do zębów przeznaczone dla jego wieku. Później w wieku przedszkolnym i szkolnym może już korzystać z pasty do zębów, którą stosują rodzice. Dobrą pastą dla całej rodziny jest pasta Ajona, niezwierająca fluoru. Nadmiar tej substancji w organizmie człowieka może być szkodliwy. Pasta Ajona w krótkim czasie usuwa wszystkie nagromadzone w jamie ustnej bakterie, które powodują próchnicę i choroby dziąseł czy przyzębia. Chroni zęby przed ubytkami. Warto ją stosować więc każdego dnia, dla dobrej ochrony całej jamy ustnej.

Próchnica i co dalej

Jeśli pomimo stosowania podstawowych zasad higieny jamy ustnej u dziecka pojawią się pierwsze oznaki próchnicy, nie trzeba załamywać rąk. Warto wybrać się z dzieckiem do dentysty już wtedy, gdy ma ono 2-3 lata. Maluch przyzwyczai się do gabinetu stomatologicznego i do zabiegów przeprowadzanych tam. Pierwsze oznaki próchnicy na zębach dziecka są podstawą do przeprowadzenia przez dentystę zabiegu lakowania.

Lakowanie jest w zasadzie zabiegiem profilaktycznym, wykonywanym na zdrowych zębach stałych i zębach mlecznych. Zabieg polega na uszczelnieniu, a więc zalakowaniu wszelkich szczelin i zagłębień w zębach dziecka bądź dorosłego. Dzięki wypełnieniu bruzd lakiem nie rozwijają się w nich bakterie, żerujące na zalegających w takich miejscach resztkach pokarmu. Lakowanie pozwala na wyeliminowanie możliwości rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach.