Większość pacjentów wizytę u dentysty traktuje jako przykry obowiązek, a statystyki mówią, że prawie połowie Polaków gabinet stomatologiczny kojarzy się z lękiem i stresem. Nierzadko, gdy pojawia się nieprzyjemny ból, ludzie czekają do ostatniego momentu, aby umówić się na wizytę, która niestety często kończy się usunięciem zbyt zniszczonego zęba.
Stałe zęby nie wyrastają ponownie – dlatego każdy z nich jest na wagę złota, a w wielu przypadkach jedynym ratunkiem dla pacjenta jest leczenie kanałowe. Owiany zła sławą zabieg jest niczym innym jak usunięciem chorej miazgi z kanałów zębowych, oczyszczenie i wypełnienie ich materiałem zwanym gutaperką. Prawidłowo wykonany zabieg daje pacjentom komfort na lata, jest bezbolesny i potrafi kosztować mniej od popularnego obecnie wybielania zębów w gabinetach dentystycznych.
Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie prześwietlenia, aby lekarz stomatolog mógł ocenić jak duże są uszkodzenia i jak wygląda system kanałowy chorego zęba. Zakażone rejony są bardzo małe (o średnicy ułamka milimetra), dlatego większość lekarzy korzysta z mikroskopów stomatologicznych podczas wypełniania i czyszczenia wnętrza zęba.
Przed rozpoczęciem zabiegu, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a stomatolog zakłada specjalną osłonkę, która chroni przed przedostaniem się bakterii z jamy ustnej do środka chorego zęba. Następnie odpowiednimi narzędziami usuwa zainfekowaną miazgę i dokładnie oczyszcza kanały zębowe, aby nie pozostawić żadnych niedoskonałości.
Gdy ząb jest czysty, następuje wypełnienie gutaperką, która dokładnie wnika we wszystkie szczeliny sprawiając, że ząb jest doskonale zabezpieczony. I po wszystkim. Zabieg wykonuje się najczęściej podczas jednej wizyty, a nowoczesna technologia medyczna pozwala na szybkie i bezbolesne pozbycie się problemu.
Ile to kosztuje? Mimo, że jest to zabieg bardzo popularny, nie jest w pełni refundowany przez NFZ. Za darmo można wyleczyć kły i siekacze, czyli „jedynki, dwójki i trójki”. W gabinetach prywatnych wszystko zależy o tego, jak skomplikowany jest system kanałowy – im bardziej pokręcony i zagięty, tym więcej pracy potrzeba.
Lokalizacja i renoma lekarza również ma znaczenie. Trzeba również pamiętać o zdjęciu rentgenowskim, które często możemy wykonać na miejscu w gabinecie stomatologicznym, ale za dodatkową opłatą.
Dodaj komentarz