Budulcem tkanek twardych w organizmie człowieka, a więc także kości i zębów, są dwa minerały – fosfor i oczywiście wapń. Chcąc mieć zdrowe, mocne zęby trzeba pilnować, aby takie składniki znalazły się w naszej diecie. Im mniej takich pożądanych minerałów w szkliwie naszych zębów, tym bardziej będą one podatne na działanie kwasów, jakie są wytwarzane przez bakterie i na samą próchnicę.
Czym jest reminaralizacja?
Pod pojęciem remineralizacji należy rozumieć proces tworzenia szkliwa z minerałów. Zachodzi on w organizmie człowieka ciągle, ale występuje w nim również zjawisko demineralizacji, przez co zęby stają się chore i słabe. Trzeba dążyć do tego, aby pożytecznych minerałów w naszym organizmie było coraz więcej, ponieważ dzięki temu będziemy mogli się cieszyć przez długi czas zdrowym uzębieniem.
Czynniki wpływające na remineralizację
Istnieje wiele determinantów procesu remineralizacji zębów, a wśród nich w pierwszej kolejności należy wymienić dietę oraz częstotliwość spożywania odpowiednich pokarmów. Najlepiej spożywać wyłącznie główne posiłki, bez przekąsek, które powodują zwiększenie próchnicotwórczej aktywności bakterii bytujących w jamie ustnej. Po posiłku trwa proces destrukcyjny, demineralizacji szkliwa przez około 20 minut. Ostateczny czas trwania tej fazy zależy od ilości resztek pokarmowych w jamie ustnej oraz od właściwości i ilości śliny. W ślinie znajdują się jony wapnia i fosforanowe, które są wykorzystywane do mineralizowania szkliwa.
Remineralizacja będzie skuteczna, jeśli przerwy pomiędzy posiłkami będą wynosiły co najmniej 2 godziny. Jeśli są krótsze, częściej dochodzi do demineralizacji zębów. Lepiej zatem dla naszych zębów, aby zjeść batonik i popić go słodką wodą gazową, niż cały dzień podjadać ciastka.
Zła higiena jamy ustnej ma poważny wpływ na procesy remineralizacji zębów. Powinno się czyścić jamę ustną co najmniej 2 razy na dobę, z zastosowaniem dobrej pasty takiej jak Ajona, ponieważ przyczynia się to do usunięcia z niej resztek pokarmów. Zaniedbania w zakresie systematyczności czy dokładności czyszczenia powoduje, że bakterie żyjące w jamie ustnej mają pożywkę i wydzielają szkodliwe dla szkliwa kwasy, przez co zęby są atakowane przez próchnicę.
Dodaj komentarz