Na czym polega skaling zębów?

W gabinetach dentystycznych nie tylko dokonywane są okresowe przeglądy zębów pacjentów, ale i liczne zabiegi profilaktyczne i lecznicze, których celem jest zachowanie uzębienia pacjentów w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Dzięki temu, że zęby pacjentów na bieżąco są leczone, wyglądają znacznie lepiej niż u tych osób, które szerokim łukiem omijają gabinety dentystyczne. Stomatolodzy apelują o to, aby nie bać się dentysty. Obecnie w zastosowaniu są takie metody leczenia, a przede wszystkim znieczulenia, że spokojnie można poddawać się wszelkim zabiegom dokonywanym przez dentystę, bez obaw o ból, nawet w trakcie wyrywania zębów czy leczenia kanałowego. W gabinetach dentystycznych przeprowadzane są m.in. zabiegi skalingu. Na czym one polegają i co jest wskazaniem do przeprowadzenia skalingu?

Usuwanie płytki i kamienia

Na zębach, które nie są codziennie odpowiednio czyszczone, narasta nieustannie płytka nazębna, na której rozwijają się chorobotwórcze bakterie. Trzeba z nią na bieżąco walczyć, w przeciwnym wypadku narażamy się na próchnicę czy choroby dziąseł. Można przeciwdziałać narastaniu płytki nazębnej i osadzaniu się kamienia na naszych zębach, regularnie czyszcząc je pastą Ajona. Zaleca się co najmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby przy zastosowaniu pasty Ajona, która w krótkim czasie usuwa chorobotwórcze bakterie z naszej jamy ustnej, zmniejszając ryzyko powstawania ubytków w naszych zębach.

Dodatkowo, warto odwiedzać co najmniej raz na pół roku gabinet dentystyczny. Tam, jeśli zajdzie taka potrzeba, możliwe, że lekarz zaleci wykonanie skalingu zębów. Zabieg ten polega na usuwaniu płytki i kamienia nazębnego. Niestety, niewłaściwe, zbyt krótkie szczotkowanie zębów, może i tak prowadzić do narastania płytki nazębnej, którą trzeba usunąć.

Jak wygląda skaling?

Jeśli u pacjenta doszło do przemiany nagromadzonej na zębach płytki w stwardniały kamień nazębny, można przeprowadzić skaling. W rzeczywistości skaling to usuwanie kamienia nazębnego z zębów. Jest to nie chirurgiczna metoda zapobiegania odsuwania dziąseł od zębów czy powstawania ubytków. Zabieg ten nie wywołuje dolegliwości bólowych, przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Podczas skalingu dentysta usuwa płytkę i kamień nazębny z obszarów nad i pod linią dziąseł. Jednocześnie dokonuje wygładzenia korzeni zębów, przy użyciu specjalnych narzędzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*