Lekarze wszystkich specjalizacji zawsze wyznają prostą zasadę, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Nie powinniśmy szczędzić siły i środków ku temu, aby zadbać o kondycję zdrowotną swojego organizmu. Niestety jednak, zwykle zaczynamy o siebie dbać, kiedy podupadamy na zdrowiu. Podobnie jest z naszymi zębami. Kiedy zaczynają się psuć, nagle przywiązujemy więcej uwagi do ich szczotkowania każdego dnia, czy do wizyt w gabinetach dentystycznych. Takie zachowanie nie jest jednak właściwe. Lepiej stosować w praktyce stomatologię zachowawczą, niż później leczyć inwazyjnie zęby, albo zmagać się z postępującą próchnicą, bezskutecznie próbując się jej pozbyć zwyczajnym szczotkowaniem zębów.
Samodzielne zapobieganie chorobom zębów
Największym zagrożeniem dla naszego uzębienia jest próchnica, która atakuje w Polsce coraz młodsze osoby. Aby przeciwdziałać próchnicy nie trzeba wcale co miesiąc biegać do dentysty, zwłaszcza, że dla wielu pacjentów każda taka wizyta wiąże się z ogromnym stresem. Wystarczy dokładnie, przez 2-3 minuty dziennie, rano i wieczorem, szczotkować zęby przy użyciu pasty Ajona. Usunie ona do 100% szkodliwych dla zdrowia naszych zębów bakterii. Pasta Ajona jest skuteczna w zapobieganiu próchnicy, zakładając, że będziemy jej używali zawsze rano i wieczorem, a zwłaszcza po słodkich posiłkach. Szczotkowanie zębów pozwoli na usunięcie narastającej na ich powierzchni płytki nazębnej oraz rozwijających się na jej powierzchni bakterii chorobotwórczych.
Stomatologia zachowawcza
Pod pojęciem stomatologii zachowawczej mieszczą się nie tylko działania prewencyjne, mające zapobiegać powstawaniu próchnicy nazębnej, ale jednocześnie także działania poświęcone leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą. Wczesne wykrywanie ognisk próchnicy i likwidacja spowodowanych przez nie infekcji sprzyja budowaniu zdrowej kondycji zębów. W ciągu jednej wizyty zachowawczej u stomatologa, można zlikwidować problem próchnicy. Nieleczenie tego typu schorzeń w jamie ustnej może doprowadzić do rozchwiania zębów i nawet ich wypadania. Próchnica oddziałuje także negatywnie na inne układy naszego organizmu, np. na układ krwionośny.
Nie można zaniedbywać rutynowych kontroli u stomatologa, ponieważ właśnie taka stomatologia zachowawcza jest w stanie ograniczyć niebezpieczeństwo rozwoju próchnicy nazębnej.
Dodaj komentarz