Szczotkowanie zębów i dziąseł rano i wieczorem, przez około 2-3 minuty pozwala na zachowanie zdrowia całej jamy ustnej, a w szczególności zębów. Warto przy tym wykorzystywać dobrą pastę, taką jak na przykład Ajona, która usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie z naszej jamy ustnej i ponadto będzie bezpieczna dla każdego pacjenta – nawet dla dzieci czy kobiet w ciąży. Warto wiedzieć też, jak szczotkować zęby, aby nie narażać ich na uszkodzenia mechaniczne.
Zbyt duży nacisk szczoteczki do zębów
Eksperci szacują, że 150 gr nacisku, jaki wywieramy szczoteczką do zębów na nasze uzębienie i dziąsła jest wystarczający, aby dokonać w nich nieodwracalnych, negatywnych zmian. Złudne jest poczucie, że im mocniej będziemy dociskać główkę szczoteczki do powierzchni zębów i dziąseł, tym lepiej i skuteczniej usuniemy z nich resztki pokarmów, bakterie i inne drobnoustroje.
W rzeczywistości zbyt mocne szczotkowanie zębów przynosi zupełnie odwrotny rezultat od zamierzonego. Badanie przeprowadzone przez brytyjski uniwersytet w Newcastle-upon-Tyne pod kierownictwem profesora Petera Heasmana dowodzi, że zbyt długie i zbyt intensywne mycie zębów nie powoduje, że zęby są czystsze i bielsze, ale odwrotnie – naraża na uszkodzenie szkliwa i dziąseł.
Potwierdzono ten fakt na drodze badania, w którym wolontariusze myli zęby na 16 różnych sposobów w czasie od 30 do 180 sekund, z naciskiem wynoszącym od 75 do nawet 300 gramów.
Porady, jak myć zęby?
Badanie na brytyjskim uniwersytecie przyniosło ponadto ważne wnioski dla prawidłowej higieny jamy ustnej. Otóż bezpieczny czas mycia zębów powinien trwać dwie minuty, a nie trzy jak sądzą niektórzy z nas. Poza tym maksymalny nacisk na zęby i dziąsła nie powinien przekroczyć 150 gramów.
Takie proste w gruncie rzeczy zasady i ich przestrzeganie wystarczą, aby cieszyć się zdrowymi, czystymi zębami. Dobrze jest szczotkować zęby odpowiednio długi czas, ponieważ pozwala to na skuteczną eliminację płytki bakteryjnej. Natomiast szczotkowanie zbyt długo nie jest już skuteczne. Przy takim myciu zębów narażamy je na zniszczenie, a nasze dziąsła również na tym cierpią.
Dodaj komentarz