Nadwrażliwość zębów na słodycze

czekolada_19-138839Najczęściej o nadwrażliwości tkanek zębowych, a właściwie nerwów tkwiących w każdym zębie, mówi się w odniesieniu do picia lub jedzenia zimnych posiłków. Kiedy osoba z nadwrażliwością wypije lodowatą wodę, może w momencie odczuwać dojmujący ból w danej okolicy szczęki lub żuchwy. Nie można go niczym zniwelować, ale na szczęście często znika tak samo szybko, jak się pojawił. Należy powiedzieć, że nadwrażliwość może być wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, dlatego powinniśmy o nasze zęby w najwyższej mierze zadbać, czyszcząc je co najmniej dwa razy dziennie z wykorzystaniem pasty Ajona, która szybko usuwa wszelkie chorobotwórcze bakterie.

Nadwrażliwość zębów niekoniecznie musi być spowodowana względami termicznymi. Może także pojawiać się w odpowiedzi na spożywanie słodkich napojów i potraw. Skąd to się bierze i czy w takiej sytuacji należałoby całkowicie zrezygnować z jedzenia ukochanej czekolady lub landrynek?

Co zrobić?

Kiedy za każdym razem po zjedzeniu słodyczy bolą nas zęby, możemy przypuszczać, że cierpimy na nadwrażliwość zęba. Może to być również jeden z objawów rozwoju próchnicy w naszej jakie ustnej. W tym drugim przypadku powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć opinii stomatologa i zdecydować się na odpowiednie leczenie jamy ustnej. Z resztą, w każdym razie regularne wizyty w gabinecie dentystycznym będą jak najbardziej wskazane.

Stomatolog oceni, czy w jamie ustnej pacjenta rozwijają się ogniska próchnicy. Jeśli tak jest, należy natychmiast podjąć leczenie zębów – borowanie i uzupełnianie ubytków. Nadwrażliwość w takiej sytuacji będzie wynikała z faktu zniszczenia przez próchnicę szkliwa zębów, pod którym znajduje się zębina przewodząca bodźce zewnętrzne do nerwów, zlokalizowanych we wnętrzu zęba. Jeśli szkliwa nie będzie lub stanie się ono bardzo cienkie, bodźce będą docierać do nerwów bardzo szybko, stąd też może pojawić się bolesna nadwrażliwość zębów, np. na spożycie słodkich pokarmów.

Nadwrażliwość niekoniecznie musi oznaczać próchnicę

Co ciekawe, ból wywołany zjedzeniem słodkich rzeczy nie musi być jednoznaczny z rozwojem próchnicy w naszej jamie ustnej. Nawet zdrowe zęby mogą być objęte nadwrażliwością, co na przykład może być spowodowane używaniem niewłaściwej pasty do zębów lub zbyt twardej szczoteczki. Długotrwałe intensywne ścieranie zębów przy myciu wieczornym i porannym powoduje uszkodzenia szkliwa, czy też odsłonięcie szyjek zębowych. Odsłonięte szyjki i cofnięte dziąsła są bezbronne wobec bodźców zewnętrznych. Na korzeniach zębów nie ma szkliwa, więc bodźce typu słodki smak docierają bezpośrednio do zębiny i przez jej kanaliki do nerwu powodującego ból.

Wybielanie zębów i korzystanie z past wybielających przyczynia się do nadwrażliwości, podobnie jak nawyk silnego zaciskania szczęk czy zgrzytania zębami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*