Czy w kontakcie z zimnymi napojami i daniami Twoje zęby reagują nadwrażliwością? Odczuwasz niekiedy silny, przenikliwi ból przy jedzeniu słodyczy? Być może cierpisz na nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią radzić i skąd wynikać może takie schorzenie?
Pojęcie choroby
Nadwrażliwość zębów, a właściwie nadwrażliwość zębiny charakteryzuje się przenikliwym bólem występującym w okolicy przyszyjkowej zębów, choć pacjent może odczuwać ból w szerszym zakresie. Najczęściej nadwrażliwość pojawia się w obrębie przedwcześnie i nadmiernie startych powierzchni zębowych. Powstaniu nadwrażliwości sprzyjają:
• Choroby przyzębia,
• Cofanie się brzegu dziąsła,
• Zabiegi chirurgiczne wykonywane na przyzębiu.
Ból powstający przy nadwrażliwości zębów określany jest jako tępy, kłujący ból, który trwa od kilku sekund, do nawet kilku godzin.
Grupy ryzyka
Osoby żyjące w ciągłym stresie, które mają nawyk mocnego zaciskania zębów, albo zgrzytania w nocy zębami, mogą borykać się równocześnie z problemem nadwrażliwości zębiny. W momencie, gdy podczas zaciskania zębów lub zgrzytania, dochodzi do starcia wierzchniej warstwy zęba. Dochodzi również do zniszczenia szkliwa, ubytków przy szyjkach zębów i innych zmian, które powodują nadwrażliwość.
Kolejną grupą pacjentów, którzy skarżą się na nadwrażliwość zębów, są osoby noszące aparaty ortodontyczne. W ich przypadku ból zwykle występuje w miejscach przylegania aparatów ortodontycznych, gdzie mogą zalegać resztki pokarmów. Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia jeśli chodzi o sztuczne, wyjmowane protezy zębowe.
Generalnie, problem nadwrażliwości zębiny może dotyczyć do 25% osób w wieku powyżej 30 lat.
Jak uniknąć nadwrażliwości zębiny i jak ją leczyć?
Najczęściej dentyści zapisują pacjentom ze zdiagnozowaną nadwrażliwością zębiny miejscowe leki, które wciera się w miejsca, w których występuje zmiana chorobowa. Bardzo często przyczyną powstania nadwrażliwości może być próchnica, zaleca się więc walczyć z nią u źródła. Zastosowanie w codziennym szczotkowaniu zębów pasty Ajona, pozwoli na pozbycie się wszelkich bakterii bytujących na płytce nazębnej. Pasta Ajona umożliwi również usunięcie samej płytki nazębnej, która codziennie narasta na powierzchni naszych zębów. Jeśli nie będziemy jej likwidować w sposób regularny i skuteczny, zaczną się w niej rozwijać bakterie, które żerują na resztkach pokarmów znajdujących się w jamie ustnej człowieka. To z nich rozwijają się zmiany próchniczne na zębach, jak i sama próchnica.