
Co roku wiele osób decyduje się na studia stomatologiczne. Jest to bardzo wymagający kierunek, na którym większość przeciętnych jednostek nie byłaby w stanie sobie poradzić. Wewnętrzne zdyscyplinowanie oraz żądza wiedzy to dwie podstawowe cechy, które powinien prezentować przyszły dentysta. Jest to szczególnie istotne w dynamicznie rozwijającym się świecie, gdzie nauki medyczne przekraczają kolejne granice ludzkich wyobrażeń. Również stomatologia w ostatnich latach wyodrębniła z siebie kilka dodatkowych dziedzin. Jedną z nich jest endoprotetyka, czyli nauka o implantach ortodontycznych. Na czym to polega i jaka literatura jest najlepsza dla przyszłych specjalistów w tej dziedzinie?
Czym zajmuje się endoprotetyka?
Z definicji endoprotetyka zajmuje się tworzeniem protez z biomateriałów, które są w stanie zastąpić człowiekowi utracone części ciała. Tak zatem dziedzinie tej wiele zawdzięczają osoby po wypadkach lub amputacjach, a także starsi ludzie cierpiący na bóle stawów. W Polsce w ostatnich latach bardzo popularne stało się bowiem operowanie bolesnych kolan czy bioder. Wymiana naturalnych części ciała na sztuczne i lepiej spełniające swoją funkcję komponenty jest możliwa tylko dzięki endoprotetyce.
Poza endoprotetyką ortopedyczną mamy jednak prężnie rozwijającą się endoprotetykę właściwą, skupioną na tworzeniu i badaniu implantów zębów. Wielu młodych studentów rozpoczynających studia stomatologiczne fascynuje się tym innowacyjnym tematem i szuka dodatkowych źródeł informacji w tym zakresie. Jaka jest najlepsza literatura dla endoprotetyka dostępna w Polsce?
Książki dla endoprotetyka
Choć dzisiaj wielu młodych ludzi perfekcyjnie radzi sobie z językiem angielskim i czyta badania naukowe oraz opracowania wyłącznie przy jego pomocy, czasem pewne zagadnienia trudno precyzyjnie zrozumieć nie będąc natywnym użytkownikiem danej mowy. Czy w Polsce dostępne są już książki o endoprotetyce, które godne byłyby polecenia? Otóż tak!
Wśród specjalistów bardzo dobrą opinię ma m.in. książka napisana pod redakcją dr Macieja Żarowa o tytule „Endoprotetyka przewodnik dla praktyki”. Podręcznik liczy ponad 300 stron, jednak nie należy się go obawiać. W środku znajdziemy m.in. 1200 zdjęć i ilustracji, które działają na wyobraźnię i mogą znacznie pomóc w procesie zapamiętywania danych przypadków. Książka składa się ona z 10 rozdziałów, w których autorzy dokładnie omawiają problemy związane z endoprotetyką medyczną, mającą na celu ratunek zdrowia lub życia, ale także z odłamem estetycznym tej dziedziny.
Z rekomendowanej literatury dowiesz się m.in. czy przy leczeniu endoprotetycznym możliwe są zabiegi tj. wybielanie zębów czy bonding. Czy na implanty włożymy aparat, a może istnieją jakieś ograniczenia dietetyczne, które musimy stosować po wszczepieniu nowych zębów w dziąsła? Na wszystkie te rozterki autorzy odpowiadają w książce z dużą precyzją, dlatego nie warto zwlekać i najlepiej jak najprędzej udać się do pobliskiej księgarni w celu nabycia podręcznika, który jest bazą wiedzy dla każdego endoprotetyka.
Publikacje naukowe dla endoprotetyka – podsumowanie
Jak zatem dowiedziałeś się z niniejszego artykułu, endoprotetyka to teraz topowy temat wśród stomatologów. Jeśli zatem planujesz karierę w tej dziedzinie medycyny, koniecznie rozważ specjalizację w tym zakresie. Dobrym początkiem zdobywania wiedzy we wspomnianej dziedzinie jest nabycie dobrej literatury. Na wstępie możesz skorzystać np. z rekomendowanego przez nas podręcznika. Co prawda nie jest on najtańszy, ponieważ kosztuje ok. 150 zł, natomiast inwestycja w niego przyniesie nam spore obycie w świecie endoprotetyki oraz wstępną wiedzę, która może pomóc nam w dalszej nauce teoretycznej, a także podczas praktyk. Jeśli więc marzysz o tym, aby w przyszłości podnosić jakość życia swoich pacjentów dzięki tworzeniu dla nich spersonalizowanych implantów zębów, koniecznie udaj się do najbliższej księgarni lub zakup dostęp do sprawdzonych i cenionych publikacji w sieci. W ten sposób najszybciej poszerzysz swoją wiedzę i horyzonty.
Dodaj komentarz