Właściwa pielęgnacja zębów to skuteczna broń w walce z próchnicą. Jedną z czynności, którą należy wykonywać codziennie, jest nitkowanie. W praktyce wiele osób nie przywiązuje do tego należytej wagi, co prędzej czy później kończy się wizytą w gabinecie stomatologicznym. Stosowanie nici dentystycznej powinno stać się nawykiem, który warto sobie wyrobić.
Nić dotrze tam, gdzie szczoteczka sobie nie poradzi
Sporo osób wychodzi z założenia, że dokładne szczotkowanie zębów w zupełności wystarczy. Jednakże takie podejście do kwestii związanych z pielęgnacją zębów jest błędne. Szczoteczka nie jest bowiem w stanie skutecznie wyczyścić przestrzeni pomiędzy zębami, a tam właśnie lubią gromadzić się resztki jedzenia. To zaś sprzyja rozwojowi kwasotwórczych bakterii, które niszczą szkliwo, doprowadzając do powstawania ubytków na powierzchniach bocznych. Ubytków tych – z racji na ich umiejscowienie – przez dłuższy czas nie widać. Jeśli nie zostaną one w porę wykryte, to np. podczas jedzenia dochodzi odłamania się cienkiej warstwy szkliwa, co owe ubytki odsłania. Niekiedy sięgają one nawet ponad 50 proc. wielkości korony zęba.
Więcej: https://urlopnaetacie.pl/
Zalety codziennego nitkowania
Powyższej sytuacji można zapobiec właśnie poprzez codzienne nitkowanie. W ten sposób usunięte zostają nie tylko złogi pokarmu, ale również płytka nazębna – czyli charakterystyczny, lepki nalot powstający już ok. 10 minut po jedzeniu. Na tym nie kończą się zalety systematycznego używania nici dentystycznej. To również korzyści w postaci:
– poprawy kondycji dziąseł i zapobieganie ich chorobom,
– ograniczenia kamienia nazębnego,
– redukcji przebarwień w miejscach styku zębów,
– zapobiegania powstaniu ubytków prowadzących do przedwczesnego wypadania zębów,
– zapobiegania chorobom układu krążenia – bakterie rozwijające się w resztkach jedzenia gromadzącego się między zębami ponoszą odpowiedzialność także i za tego typu schorzenia.
Na zakończenie warto dodać, iż zdaniem naukowców regularne nitkowanie zębów wydłuża życie o ok. 6 lat. Prawidłowa pielęgnacja zębów oraz kontrolne wizyty u stomatologa raz na pół roku to mniejsze wydatki na leczenie.
Dodaj komentarz