Nić dentystyczna – dlaczego warto jej używać?

Właściwa pielęgnacja zębów to skuteczna broń w walce z próchnicą. Jedną z czynności, którą należy wykonywać codziennie, jest nitkowanie. W praktyce wiele osób nie przywiązuje do tego należytej wagi, co prędzej czy później kończy się wizytą w gabinecie stomatologicznym. Stosowanie nici dentystycznej powinno stać się nawykiem, który warto sobie wyrobić.

Nić dotrze tam, gdzie szczoteczka sobie nie poradzi

Sporo osób wychodzi z założenia, że dokładne szczotkowanie zębów w zupełności wystarczy. Jednakże takie podejście do kwestii związanych z pielęgnacją zębów jest błędne. Szczoteczka nie jest bowiem w stanie skutecznie wyczyścić przestrzeni pomiędzy zębami, a tam właśnie lubią gromadzić się resztki jedzenia. To zaś sprzyja rozwojowi kwasotwórczych bakterii, które niszczą szkliwo, doprowadzając do powstawania ubytków na powierzchniach bocznych. Ubytków tych – z racji na ich umiejscowienie – przez dłuższy czas nie widać. Jeśli nie zostaną one w porę wykryte, to np. podczas jedzenia dochodzi odłamania się cienkiej warstwy szkliwa, co owe ubytki odsłania. Niekiedy sięgają one nawet ponad 50 proc. wielkości korony zęba.

Zalety codziennego nitkowania

Powyższej sytuacji można zapobiec właśnie poprzez codzienne nitkowanie. W ten sposób usunięte zostają nie tylko złogi pokarmu, ale również płytka nazębna – czyli charakterystyczny, lepki nalot powstający już ok. 10 minut po jedzeniu. Na tym nie kończą się zalety systematycznego używania nici dentystycznej. To również korzyści w postaci:

– poprawy kondycji dziąseł i zapobieganie ich chorobom,

– ograniczenia kamienia nazębnego,

– redukcji przebarwień w miejscach styku zębów,

– zapobiegania powstaniu ubytków prowadzących do przedwczesnego wypadania zębów,

– zapobiegania chorobom układu krążenia – bakterie rozwijające się w resztkach jedzenia gromadzącego się między zębami ponoszą odpowiedzialność także i za tego typu schorzenia.

Na zakończenie warto dodać, iż zdaniem naukowców regularne nitkowanie zębów wydłuża życie o ok. 6 lat. Prawidłowa pielęgnacja zębów oraz kontrolne wizyty u stomatologa raz na pół roku to mniejsze wydatki na leczenie.