Uzębienie u dzieci pojawić może się nawet już w chwili porodu. Mówi się, że takie zęby nie są trwałe i rzeczywiście szybko wypadają. W okolicach 4-6 miesiąca życia dziecka rozpoczyna się proces ząbkowania. Każdy rodzic wie, że nie jest to łatwy etap dla dziecka, ponieważ nie wie ono, co się dzieje i nie może sobie poradzić z bolącymi i niemiłosiernie swędzącymi dziąsłami. Rodzice już na etapie pojawienia się pierwszego ząbka u dziecka powinni zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki dla dzieci, aby móc zadbać o uzębienie swojej pociechy w gruntowny sposób. W sklepach i w aptekach dostępne są też specjalne pasty do zębów dla dzieci, pozbawione szkodliwych dla nich składników, w tym np. fluoru, który w nadmiarze szkodzi dziecku. Najmłodsi powinni używać więc do mycia zębów pasty bez fluorowej, np. Ajona, która znakomicie likwiduje bakterie nagromadzone w jamie ustnej. Kiedy pojawiają się zęby stałe?
Nowe zęby
W okolicy 6 roku życia dziecka następuje stopniowa zmiana uzębienia. Jest to interesujące zjawisko, bowiem mleczne zęby zaczynają się ruszać i wypadają w zasadzie samoczynnie. Później są one zastępowane nowymi zębami stałymi, które przy odrobinie zaangażowania z naszej strony, będą służyły przez długi czas. Zarówno o zęby mleczne, jak i stałe, należy zadbać we wszechstronny sposób, zapewniając im czyszczenie co najmniej dwa razy dziennie, płukanie płynem do ust oraz wykorzystywanie nici dentystycznych.
Proces zastępowania zębów mlecznych nowymi zębami stałymi trwa przez około 6 lat, choć oczywiście w indywidualnych przypadkach może on rozpoczynać się w innym terminie i kończyć znacznie szybciej niż u innych dzieci.
Kiedy formują się nowe zęby stałe?
Wydawać by się mogło zatem, że nowe zęby stałe formują się dopiero w wieku 6 lat u dziecka. Jest to jednak mylne rozumowanie. Jak wskazują stomatolodzy, już z chwilą wyrzynania się zębów mlecznych, formują się częściowo zęby stałe. Z czasem zastępują one 20 zębów mlecznych zębami stałymi, których jest o 12 więcej. Na początku wyrzynają się zęby stałe trzonowce i siekacze, a następnie pozostałe. Zęby tzw. ósemki mogą wyrżnąć się nawet po 30. roku życia, albo nie pojawić się wcale w uzębieniu.
Niezależnie od tego, czy w jamie ustnej znajdują się zęby mleczne, stałe lub mieszane, zawsze trzeba zachowywać podstawowe zasady higieny jamy ustnej, aby nie dopuścić do psucia się zębów i powstawania ubytków.
Dodaj komentarz