Każdy z nas chciałby, aby jego zęby były silne, mocne, białe i równe. Dzięki temu przy uśmiechu mogą one tworzyć regularne rządki, którymi będziemy chcieli się pochwalić. Piękny uśmiech jest zasługą genów, pracy stomatologa czy ortodonty, jak również naszych własnych działań. Ważne jest przestrzeganie elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Wystarczy tak naprawdę czyścić zęby dwa razy dziennie, z wykorzystaniem pasty Ajona, aby pozbyć się z jamy ustnej wszystkich nagromadzonych bakterii chorobotwórczy. Bywa jednak, że nawet restrykcyjna higiena nie pomoże nam w przeciwdziałaniu przebarwieniom na zębach. Z drugiej strony, mogą one zwiastować poważne choroby, wymagające natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Czym są przebarwienia?
Dentyści definiują przebarwienia zębów jako każdą, nawet najmniejszą zmianę w barwie, nasyceniu i przezierności koloru zęba. Mogą to być przebarwienia ciemne lub jasne. Mogą one pojawiać się w odpowiedni na nróżne czynniki – zewnętrzne i wewnętrzne.
Zewnątrzpochodne przyczyny przebarwień zębowych
Jeśli powodem przebarwień powstałych na powierzchni zębów są przyczyny zewnątrzpochodne, to mogą one dotyczyć oldkładania się złogów barwników przylegających do powierzchni zęba.
Wewnątrzpochodne czynniki wpływające na przebarwienia
Nie tylko przyczyny zewnętrzne, ale i wewnętrzne, dotyczące organizmu pacjenta mogą spowodować, że zęby pokryją się przebarwieniami. W takim przypadku cząsteczki barwników zębów są wbudowywane w wewnętrzne struktury zębów. Do przyczyn wewnętrznych powstawania przebarwień zalicza się przede wszystkim układowe stosowanie niektórych leków, jak i powstanie w organizmie pacjenta chorób układowych.
Ważne jest, aby przy powstawaniu pierwszych przebarwień zwrócić się na konsultacje do lekarza stomatologa, który na podstawie badań i wywiadu z pacjentem postara się zdiagnozować problem i odkryć czynniki sprawcze takiego stanu rzeczy. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia i uzyskanie ostatecznie poprawny efektu estetycznego, choć pozbycie się przebarwień może być procesem długotrwałym, wymagającym od pacjenta wiele cierpliwości.
Dodaj komentarz