
Zęby mleczne są często traktowane po macoszemu, a rodzice nie przykładają dostatecznej uwagi do dbania o pierwsze ząbki swoich pociech. Przez lata wokół mleczaków narosło wiele mitów, które obala współczesna stomatologia. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich i wyjaśniamy, jak mają się do rzeczywistości. Porzuć błędne przekonania i zacznij właściwie troszczyć się o zęby swojego dziecka!
Mit nr 1: Pierwszy ząbek pojawia się, gdy dziecko ma pół roku
Kalendarz rozwojowy każdego dziecka jest indywidualny i nie sposób precyzyjnie wskazać, kiedy nadejdzie moment wyrzynania się pierwszego mleczaka. Zdarzają się przypadki, że dziecko przychodząc na świat ma już widoczny jeden lub nawet kilka zębów mlecznych. Nie należy się w tym dopatrywać niczego dziwnego, ponieważ zawiązki pierwszych zębów wykształcają się jeszcze na etapie życia płodowego dziecka. Proces ząbkowania może rozpocząć się pomiędzy 4. a 12 miesiącem życia. Czasem jednak, na skutek niedoborów witaminy D, zaburzeń hormonalnych, wad genetycznych i wadliwego ułożenia zawiązków zębów, ząbkowanie rozpoczyna się później. Jak widzisz, u każdego dziecka proces ząbkowania przebiega nieco inaczej i ma na niego wpływ naprawdę wiele czynników. Jeśli jednak coś Cię zaniepokoi lub zauważysz jakieś nieprawidłowości, powinieneś koniecznie skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym.
Mit nr 2: O mleczaki nie trzeba dbać, bo przecież i tak wypadną
Zęby mleczne są dużo bardziej delikatne od zębów stałych, przez co częściej dotyka je próchnica. Należy o nie zatem dbać z wytężoną uwagą, myjąc je minimum dwa razy dziennie i korzystając z pomocy doświadczonego dentysty dziecięcego. W gabinecie stomatologicznym lekarz sprawdzi stan zębów małego pacjenta i podda mleczaki odpowiednim zabiegom. Pierwsze zęby są bardzo ważne, a ich przedwczesna utrata w późniejszym okresie rozwoju może powodować u dziecka wady zgryzu. Nieprawdą jest też, że mleczaki zawsze wypadają. U niektórych osób nie powstają zawiązki pojedynczych zębów stałych. Wtedy mleczak nie wypada i musi służyć takiemu pacjentowi przez całe życie.
Mit nr 3: Dentysta, to dentysta. Nie warto leczyć zębów mlecznych w gabinecie stomatologa dziecięcego
Niektórzy twierdzą, że można zaprowadzić dziecko do zwykłego dentysty i wybór stomatologa dziecięcego jest zwykłą fanaberią. Tymczasem zęby dorosłego różnią się w znaczący sposób od zębów mlecznych i wymagają zupełnie innego podejścia. Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla dziecka bardzo ważna i kształtuje jego stosunek do leczenia zębów w dalszych latach. Współczesne gabinety pedodontów są przystosowane do potrzeb najmłodszych, a panująca w nich atmosfera bardziej kojarzy się dzieciom z dobrą zabawą, niż z leczeniem. Tak więc korzystając z usług stomatologa dla dzieci, Twoja pociecha ma szansę polubić dbanie o zęby i przekonać się, że leczenie zębów nie musi wiązać się z bólem i nieprzyjemnymi odczuciami.
Mit nr 4: Wszyscy domownicy mogą myć zęby tą samą pastą nawet dziecko, które ma jeszcze zęby mleczne
Mycie mleczaków przy użyciu past dedykowanych dla osób dorosłych nie jest dobrym rozwiązaniem. Pasta przeznaczona dla dzieci nie powinna zawierać w swoim składzie substancji wybielających. Kontrowersyjnym składnikiem jest także fluor. Niektórzy dentyści twierdzą, że jest on szkodliwy i należy go wykluczyć w profilaktyce stomatologicznej dzieci do lat 3, ze względu na duże ryzyko wystąpienia fluorozy. Fluoroza to choroba, której głównymi objawami są powstawanie kredowo-białych plam na zębach i podwyższona kruchością szkliwa. Główną przyczyną tej przypadłości jest dostarczanie do organizmu zbyt dużych ilości fluoru. U dzieci ten zbytek może być spowodowany tendencją do połykania resztek pasty w trakcie mycia zębów. Można jednak właściwie dbać o uśmiech małego pacjenta i nie bać się fluorozy. Wystarczy wybierać specjalne, stworzone na potrzeby dzieci pasty do zębów, które charakteryzują się obniżoną zawartością fluoru. Dodatkowo tego rodzaju pasty mają często atrakcyjne dla dzieci smaki i kolory, które zachęcają najmłodszych do dokładnego dbania o higienę jamy ustnej.
Mit nr 5: Zepsute mleczaki nie wpływają na ogólny stan zdrowia dziecka
Zęby dotknięte próchnicą i wywołujące występowanie dolegliwości bólowych mają istotny wpływ nie tylko na samopoczucie dziecka, ale również na ogólny stan jego zdrowia. Bakterie wywołujące próchnicę, mogą przyczyniać się do zakażeń odogniskowych zaburzających prawidłowe funkcjonowanie innych narządów. Poza tym zepsute zęby osłabiają ogólną odporność dziecka i sprawiają, że staje się bardziej podatne na choroby wirusowe i bakteryjne. Zęby mleczne kształtują łuki zębowe i określają to, jakie rysy przybiera twarz dziecka. W istotny sposób wpływają też na mowę Twojego dziecka – zbyt wcześnie rozpoczęty proces wypadania mleczaków, może być przyczyną występowania wad wymowy.
Artykuł powstał na bazie informacji ze strony: Stomatologia Dziecięca – Dentolandia Katowice. Jak widzisz, krąży wiele powszechnych przekonań na temat mleczaków, które mają niewiele wspólnego z prawdą. Jeśli zetkniesz się jeszcze z innymi spornymi kwestiami dotyczącymi właściwego dbania o zęby mleczne, dobrym pomysłem będzie skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym. Rozmowa z nim na pewno rozwieje Twoje wątpliwości i obawy, a w rezultacie pozwoli Ci jeszcze lepiej dbać o uśmiech Twojego dziecka.