Brzydkim nawykiem, któremu niestety ulegają i dzieci i osoby dorosłe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jest obgryzanie paznokci. Jest to nie tylko nieestetyczne z punktu widzenia osób postronnych, ale jednocześnie ma negatywny wpływ na zdrowie. Także same zęby, jako swoiste narzędzie obgryzania paznokci, cierpią na tym nawyku danej osoby.
Onychofagia
W medycynie obgryzanie paznokci – nawyk trudny do opanowania i szkodliwy dla paznokci i zębów, nazywany jest onychofagią. Szacuje się, że dotkniętych nim jest 20-30 proc. dzieci pomiędzy 7 a 10 rokiem życia oraz 45 proc. nastolatków. Wielu dorosłych w ogóle nie przyznaje się do obgryzania paznokci, choć rzeczywiście tak robi ukradkiem. Zwyczaj obgryzania płytki paznokciowej pojawia się pomiędzy 4 a 6 rokiem życia. Jeśli nie zostanie odpowiednio wypleniony, może rzutować na dorosłe życie człowieka.
Wpływ obgryzania na zęby
Obgryzając paznokcie pacjent przyczynia się do odkształcenia płytki paznokciowej i w płytce zęba. Może to prowadzić także do realnych problemów ze szkliwem zębów, próchnicą, a nawet ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Dodatkowym ryzykiem jest zwiększenie możliwości zachorowania na bruksizm u osób obgryzających paznokcie, czyli do zgrzytania zębami, zwłaszcza w nocy. Pacjent bezwiednie trze zęby szczęki o zęby żuchwy, niszcząc skutecznie ich powierzchnię.
Obgryzając paznokcie narażamy się na szereg problemów stomatologicznych – wady zgryzu, choroby stawowe, zniekształcenie szczęk, pęknięcia i starcie powierzchni zębów czy na występowanie stanów zapalnych dziąseł. W takiej sytuacji nawet właściwa higiena jamy ustnej i wykorzystywanie na co dzień dobrej pasty, np. Ajona, nie będzie wystarczająco skuteczne dla zabezpieczenia naszego uzębienia.
Jak przestać obgryzać?
Istnieje wiele różnych metod przeciwdziałania nawykowi obgryzania paznokci. Najprościej jest obcinać na krótko płytkę paznokciową lub zdecydować się na wykonanie manicure w salonie kosmetycznym. W drogeriach dostępne są lakiery do paznokci o bardzo gorzkim smaku, które skutecznie mają odzwyczaić nas od tego brzydkiego nawyku. Należy starać się zająć czymś usta – żuciem gumy, chrupaniem orzechów, owoców świeżych i suszonych. Obgryzanie paznokci może też wynikać z odreagowania stresu dnia codziennego. Warto więc dociec, co wywołuje lęk i niepokój, zwłaszcza u dzieci.
Dodaj komentarz