Objawy nadwrażliwości zębów

Wielu z nas cierpi z powodu tzw. nadwrażliwości zębów. Takie dolegliwości są znane zarówno dorosłym, jaki nawet dzieciom. Z ostrożnych szacunków lekarzy wynika,. Że nadwrażliwość zębów dotyka co czwartą dorosłą osobę. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przenikliwy ból, który odczuwamy w jamie ustnej to nie zwyczajny ból zęba z uwagi na ubytek czy podrażnienie nerwu, ale właśnie nadwrażliwość zębów. Ta dolegliwość jest na tyle zdradliwa, że może występować np. raz na miesiąc i znikać na dłuższy czas, aby później powrócić ze zdwojoną siłą. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów?

Charakterystyczne objawy

Nie u każdej osoby walczącej z nadwrażliwością zębów dolegliwość ta będzie miała taki sam charakter i przebieg. U jednych pacjentów objawy nadwrażliwości będą pojawiały się każdego dnia, a u innych pojawią się raz na miesiąc czy raz na trzy miesiące. Nawet wówczas nie powinno się ignorować nadwrażliwości zębów, ponieważ z czasem może ona doprowadzić do odczuwania przez pacjenta przenikliwego bólu zębów.

Aby uniknąć nieprzyjemnych, przykrych konsekwencji nadwrażliwości w obrębie jamie ustnej, powinniśmy wiedzieć, jakie są najbardziej charakterystyczne objawy tego schorzenia. Wśród nich wymienia się:
• Ból,
• Uczucie dyskomfortu w czasie wdychania zimnego powietrza, picia zimnych napojów, jedzenia lodów, albo wręcz przeciwnie – picia i jedzenia gorących produktów,
• Uczucie dyskomfortu w czasie jedzenia słodkich lub kwaśnych potraw.

Ból jest mocny, przenikliwy, trudny do zniesienia, choć najczęściej krótkotrwały. Objawia się on przeszywającym ukłuciem miejscowym w obrębie podstawy zęba. Jeśli odczuwane przez nas symptomy choroby są tożsame z przedstawionymi powyżej, najpewniej mamy do czynienia z nadwrażliwością zębową, której można zapobiegać i leczyć. Jeśli wcześnie rozpozna się to schorzenie, wówczas zmniejszymy ryzyko przekształcenia się zwyczajnej nadwrażliwości zębów w poważne schorzenie.

Jak usunąć ból?

Z nadwrażliwością zębów można skutecznie walczyć, jeśli oczywiście wie się, w jaki sposób to zrobić. Podstawą jest właściwa higiena jamy ustnej. Należy co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, czyścić zęby miękką lub średnio miękką szczoteczką przy użyciu pasty Ajona. Usunie ona bakterie, które wnikając w szkliwo zębów powodują odsłonięcie zębiny i dolegliwości bólowe związane z nadwrażliwością zębów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*