Dorosły człowiek powinien mieć komplet 32 zębów, po 8 na każdej linii szczęki i żuchwy, po lewej i prawej stronie. Niemniej, coraz więcej z nas nigdy nie doświadcza posiadania tzw. zębów mądrości, czyli ostatnich zębów w komplecie, ósemek. Często rosną one niewłaściwie lub mają szczątkowy wymiar. Nie wyrastają do końca, co też może być dużym problemem dla pacjenta. Kolejne zęby w uzębieniu pojawiające się znacznie później niż pozostałe, mogą krzywić zgryz, dlatego często zalecane jest ich operacyjne usunięcie.
Problemy z ósemkami
Jeśli u pacjenta dentysta zauważy wyrzynanie się ósemek, na pewno zaleci wzmożoną troskę o nie na co dzień. Pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na mycie tych zębów, co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej pasty, np. Ajona, która szybko usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie, mogące powodować w jamie ustnej choroby zębów i dziąseł. Niestety, ale nawet przy odpowiedniej higienie, ósemki są b bardziej narażone niż pozostałe zęby na próchnicę, dlatego też jeśli pojawi się ona na ich powierzchni, dentysta zaleci wyrwanie zęba. Na ogół odbywa się to w ramach operacji przeprowadzanej przez chirurga stomatologa.
Szczątkowy narząd wywołujący problemy
W taki właśnie sposób ósme zęby w szczękach człowieka określane są przez naukowców. Wyrażają oni opinię, że są one całkowicie nam niepotrzebne i są narządem szczątkowym, zanikającym powoli w procesie ewolucji. Zęby mądrości nie są w praktyce niezbędne dla człowieka. Nie spełniają one żadnej poważnej roli w rozdrabnianiu pokarmów, dlatego nawet jeśli nie rosną, nie powinno to budzić niepokoju danej osoby. Oczywiście, jeśli rosną prawidłowo i właściwie się o nie zadba, mogą uzupełnić nasze uzębienie w sposób skuteczny.
Teorie naukowe wskazują, że szczęki człowieka ulegają stopniowej redukcji, ponieważ spożywamy miękką, przetworzoną żywność, niewymagającą intensywnego gryzienia i pracy szczęk. Kolejne pokolenia z tego względu mogą zostać całkowicie pozbawieni ósemek, zwłaszcza, że już teraz wielu pacjentów nie ma nawet zawiązków ostatnich zębów trzonowych.
Dodaj komentarz