Oszczędnościowe implanty

implantyImplanty zębowe to estetyczny, nowoczesny sposób uzupełniania braków w uzębieniu. Są one trwałe i stabilne, dzięki czemu skutecznie mogą zastąpić naturalne zęby pacjenta. Niemniej, ich wadą jest wysoka cena. Za pojedynczy implant trzeba zapłacić od 1 do kilku tysięcy złotych. Dlatego większości Polaków nie stać na taką inwestycję we własne uzębienie. Istnieje jednak sposób oszczędnościowego wykorzystania implantów i uzupełnienia za ich pomocą nawet dużych braków w uzębieniu.

Mosty na implantach

Nie jest powiedziane, że jeden implant umieszczany w kości żuchwy lub szczęki pacjenta może zastąpić tylko jeden jego ząb, a raczej koronę zębową. Dzięki zaledwie jednemu implantowi można osadzić w jamie ustnej pacjenta kilka zębów – mostów. W taki sposób wykorzystywane są w praktyce implanty tytanowe. Są one tak mocne i tak silnie wiążą się z kością, że pozwalają na osadzenie nawet mostów z kilkoma koronami. W efekcie brak 8 zębów w szczęce można zastąpić dwoma implantami. To dentysta decyduje, ile implantów będzie koniecznych w przypadku danego pacjenta. Jest to rzeczą całkowicie indywidualną, zależną między innymi od stanu zębów i kości żuchwy oraz szczęki.

Niekoniecznie na jeden brakujący ząb musi przypadać jeden implant. Po umieszczeniu w kości pacjenta implantów są zasklepiane one przy pomocy specjalnych śrub. Należy poczekać na ich wygojenie, dopiero wówczas można na nich umieścić korony zębowe lub mosty protetyczne. Na implanty zakładane są w pierwszej kolejności specjalne łączniki, które spełnią rolę rdzeni nowych zębów. Na łącznikach umieszcza się mosty, których kolor i kształt dopasowuje się do sąsiednich zębów.

Implanty alternatywą dla protez

Obecnie implanty zębowe stanowią realną, wygodną alternatywę dla protez częściowych i całkowitych. Protezy mają tą zaletę, że są względnie tanie, ale w noszeniu mogą powodować dyskomfort. Niekiedy widoczne są też przy nich nieestetyczne metalowe haczyki. Przy implantach nic takiego nie może mieć miejsca. Funkcjonują one i wyglądają jak naturalne zęby. Należy o nie również w takim samym stopniu dbać. Przy mostach na implantach i własnych zębach, które tworzą łącznie uzębienie, warto wykorzystywać do codziennej toalety pastę Ajona, która szybko i skutecznie usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie, bytujące w jamie ustnej.