Pemfigoid – co to za choroba?

stomatologia_19-128071Próchnica to bodajże najbardziej znana, powszechnie występująca choroba atakująca nasze uzębienie. Nawet małe dzieci, które nie posiadają jeszcze stałych zębów, miewają zaawansowaną próchnicę. Wynika ona w dużej mierze z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Pomimo że wiemy o konieczności czyszczenia zębów co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej pasty np. Ajona, to jednak nie stosujemy się do tej prostej zasady. Niemniej, próchnica nie jest jedynym schorzeniem, które może zaatakować w naszej jamie ustnej. Nasze dziąsła są między innymi narażone na pemfigoid. Czym jest ta choroba?

Pojęcie choroby

Mianem pemfigoidu określa się przewlekłą, autoimmunologiczną chorobę pęcherzową skóry. Może ona zaatakować między innymi wnętrze jamy ustnej, a właściwie błonę śluzową jamy ustnej. Jest to bardzo rzadko występująca w praktyce choroba wywołana nieprawidłową reakcją układu odpornościowego człowieka. Niewykluczone, że powodem jej powstawania są geny, a także w niektórych przypadkach stosowanie określonych leków.

Na pemfigoid chorują częściej kobiety niż mężczyźni, w wieku pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Choroba objawia się występowaniem zmian pęcherzykowatych na błonie śluzowej jamy ustnej. Cechą charakterystyczną jest postępujące bliznowacenie i zaniki. Pierwszym sygnałem pemfigoidu jest pojawienie się pęcherzy ponadbłonkowych, które utrzymują się we wnętrzu ust przez kilka dni. W momencie, kiedy pękną, przechodzą w nieregularne nadżerki i owrzodzenia. Pokryte są białym nalotem i otoczone rumieniem wskazującym na stan zapalny.

Pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w obrębie zmian, które najczęściej pojawiają się na podniebieniu miękkim. Rzadko kiedy wrzody i nadżerki usytuowane są na błonie śluzowej policzków i warg. Jeśli choroba zaatakuje dziąsła, ma postać złuszczającego zapalenia.

Przebieg leczenia

Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie pemfigoid, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia dermatologicznego. W leczeniu ogólnym stosowane są steroidy oraz leki immunosupresyjne, immunomodulujące lub przeciwzapalne. Leczenie miejscowe polega na wykorzystaniu preparatów steroidowych, preparatów złożonych steroidowych lub takrolimus i jego pochodnych, zwłaszcza jeśli chodzi o złuszczające zapalenie dziąseł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*